Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Biolożka molekularna z Gdańska wśród 100 najważniejszych kobiet

Dr Karolina Pierzynowska z Katedry Biologii Molekularnej Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego znalazła się na Liście Kobiet Roku 2021, tworzonej przez magazyn „Forbes Women”. To kolejne w tym roku wyróżnienie, jakie otrzymała za swą pracę biolożka molekularna z Uniwersytetu Gdańskiego. Jest też pierwszą Polką, laureatką prestiżowej międzynarodowej nagrody Future Science Future Star Award.
Mat. prasowe UG

Na okładce naszego grudniowego wydania jest dr Karolina Pierzynowska, gwiazda polskiej nauki, biolożka molekularna, której odkrycia dają realną szansę na leczenie chorych na Parkinsona czy Alzheimera - mówi Aleksandra Karasińska, redaktorka naczelna „Forbes Women”. Na listę trafiają polityczne liderki, aktywistki, przedstawicielki biznesu, artystki, innowatorki – kobiety o znaczących osiągnięciach, charakteryzujące się wielką siłą i motywujące innych do działania - wyjaśnia redakcja magazynu.

Karolina Pierzynowska jest badaczką i nauczycielką akademicką w Katedrze Biologii Molekularnej Wydziału Biologii UG. W swoich badaniach koncentruje się na poszukiwaniu nowych terapii dla nieuleczalnych chorób neurodegeneracyjnych (chorób układu nerwowego, w których podstawowym zjawiskiem patologicznym jest utrata komórek nerwowych). Bada efektywność działania jednego z flawonoidów - genisteiny - jako potencjalnego leku na chorobę Huntingtona i Alzheimera. Badania, w których uczestniczy, przyniosły UG patent na wykorzystanie genisteiny w leczeniu choroby Alzheimera.

Karolia Pierzynowska na okładce Forbesa

- Trafić na tę listę to przede wszystkim ogromny zaszczyt i wielka motywacja do dalszej pracy naukowej – mówi badaczka. - Jednak fakt, że znalazłam się w gronie nie tylko kobiet naukowców, ale także przedstawicielek biznesu, założycielek firm i innowatorek, skłania do refleksji, że dalszy rozwój nie tylko w kierunku czystej nauki, ale także biznesu mógłby być dobrym pomysłem na najbliższą przyszłość, przede wszystkim ze względu na to, że badania, które prowadziłam i nadal prowadzę mają duży potencjał komercjalizacyjny.

Miejsce na liście, przygotowanej przez magazyn „Forbes” to nie pierwsze w tym roku wyróżnienie dla dr Pierzynowskiej. We wrześniu jako pierwsza Polska została laureatką prestiżowej międzynarodowej nagrody Future Science Future Star Award za badania nad działaniem genisteiny. Jest też laureatką 19. edycji programu L’Oréal-UNESCO „Dla Kobiet i Nauki” oraz stypendystką Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Dr Karolina Pierzynowska ma 30 lat, jest naukowcem i nauczycielem akademickim Katedry Biologii Molekularnej Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Prywatnie mama i żona, a o tym, jak radzi sobie z pracą naukową i obowiązkami prywatnymi, mówi w rozmowie na stronie UG: - Kluczem do zmieszczenia tylu aktywności w swoim grafiku jest nie poszukiwanie wymówek, ustawienie sobie priorytetów oraz gotowy plan dnia, z którym wstaję z łóżka.

Na tegorocznej liście 100 Kobiet Roku według „Forbes Women” znalazły się także m.in. Magdalena Dziewguć, Maja Ostaszewska, Ewa Voelkel-Krokowicz, Natalia Hatalska i Young Leosia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka