Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Miłośnicy architektury spotkają się na Dolnym Mieście i Starym Przedmieściu. Rusza festiwal Open House Gdańsk

Drzwi prywatnych mieszkań i instytucji publicznych otwierają się dla miłośniczek i miłośników gdańskiej architektury. W dniach 9-11 września trwa festiwal Open House Gdańsk, którego bohaterkami są dzielnice: Dolne Miasto i Stare Przedmieście. Wydarzenie ma na celu pokazanie ich przestrzeni i kultury, a także umożliwia zobaczenie miejsc niedostępnych na co dzień.
tramwaj, Dolne Miasto, Gdańsk
(fot. BRG)

W weekend 9-11 trwa piąta edycja festiwalu Open House Gdańsk, który jest częścią międzynarodowego zrzeszenia festiwali Open House Worldwide, odbywających się w ponad 50 miastach na świecie.

Założeniami festiwalu są ukazanie specyfiki przestrzennej oraz kulturowej prezentowanych dzielnic, jak również zaproszenie do odwiedzenia i obejrzenia miejsc, które nie są dostępne na co dzień, takich jak prywatne mieszkania czy zaplecza instytucji publicznych, muzeów, galerii.

Open House Gdańsk 2022. Program

Tegoroczna edycja ponownie, tak jak w 2017 r., bierze pod lupę dwie dzielnice Gdańska: Dolne Miasto oraz Stare Przedmieście.

>>> Program tegorocznej edycji Open House Gdańsk jest dostępny TUTAJ <<<

– Po raz pierwszy pojawiliśmy się z festiwalem na Dolnym Mieście i Starym Przedmieściu podczas pierwszej edycji Open House Gdańsk – informuje kuratorka festiwalu Open House Gdańsk Diana Lenart. – Pięć lat później, kiedy obchodzimy mały jubileusz, wracamy tutaj, żeby pokazać, jak zmienia się ta część miasta, oraz to, co pozostaje tu najcenniejsze. Tak się składa, że mieszka tu mnóstwo wspaniałych ludzi, którzy, zapytani o powody wyboru Dolnego Miasta i Starego Przedmieścia na swoje miejsce do życia i pracy, zawsze odpowiadają: „To miejsce jest prawdziwe”. I właśnie tę autentyczność chcemy pokazać.

Serce festiwalu znajduje się... w tramwaju Konstal 105Na przy ulicach Wróblej i Toruńskiej. To tam można zapoznać się ze szczegółami programu, zapytać o miejsca do zwiedzania, a także spotkać się z zespołem Open House Gdańsk oraz wolontariuszkami i wolontariuszami.

PRZECZYTAJ TEŻ: Białe Przymorze. Tak modernistyczna architektura czuje się najlepiej

Na uczestników z otwartymi drzwiami czekać będą takie miejsca jak:

  • Dolna Brama,
  • Sala Okrągła przy Urzędzie Marszałkowskim,
  • Dwór Uphagena,
  • Muzeum Narodowe,
  • Dawna Fabryka Monopolu Tytoniowego (obecnie LPP)
  • czy dawne Gimnazjum Polskiej Macierzy Szkolnej z zrekonstruowanym malowidłem sufitowym „Niebo Polskie”.

PRZECZYTAJ TEŻ: Kolejne cztery ulice Dolnego Miasta w Gdańsku przejdą rewitalizację

Gratką dla miłośników wnętrz stać się mogą także gościnne wizyty w progach prywatnych mieszkań. Po raz pierwszy w ramach festiwalu zorganizowano również Secret Spot – czyli tajemniczą lokalizację, do której rezerwacji trzeba było dokonać w ciemno.

W programie także:

  • wydarzenia plenerowe,
  • warsztaty,
  • gry miejskie: „Odkryj Dolne Miasto i Stare Przedmieście” czy „Open Score”
  • oraz architektoniczno-urbanistyczne czy historyczne spacery.

PRZECZYTAJ TEŻ: Stocznia okiem urbanisty. „Jej sukces jest w rękach architektów”

Hasłem tegorocznego festiwalu jest „Równo_ważność”. W jego ramach odbędzie się debata na temat roli kobiet w projektowaniu: architektonicznym, graficznym i miejskim, wykład o projektowaniu feministycznym czy warsztaty organizowane przez przedstawicielki inicjatywy Bal Architektek, skupiające uwagę na projektowaniu uwzględniającym potrzeby jak najszerszej grupy odbiorczyń i odbiorców.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama