Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Northvolt w Gdańsku buduje fabrykę. Inwestycja już na półmetku

Wkrótce upłynie rok od rozpoczęcia budowy fabryki systemów bateryjnych i magazynowania energii firmy Northvolt. Ma to być największy zakład tego producenta w Europie, ponadto bardzo nowoczesny, z wysokim stopnie zautomatyzowania produkcji. Powstaną też nowe miejsca pracy – obecne zatrudnienie zostanie podwojone.
Northvolt w Gdańsku buduje fabrykę. Inwestycja już na półmetku
Budowa fabryki Northvolt w Gdańsku 

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Obecność firmy Northvolt na Pomorzu datuje się od roku 2018. Pierwszy zakład ruszył rok później w parku przemysłowym Panattoni, wytwarzane są tam bateryjne moduły wykorzystywane w przemyśle. Powstało ponad 100 miejsc pracy. Zapotrzebowanie runku na nowoczesne ogniwa i systemy bateryjne jest coraz większe, dlatego w Northvolt zapadła decyzja o budowie kolejnej fabryki. Ta inwestycja rozpoczęła się w październiku 2021 roku na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego na Stogach, w pobliżu terminala kontenerowego DCT. W I etapie planowane jest wybudowanie połączonych obiektów: produkcyjnego, biurowego oraz dwóch magazynowych, o łącznej powierzchni 25 tys. m kw.(po zakończeniu II etapu zakłady Northvolt będą mieć powierzchnię dwukrotnie większą). Budowa powinna zakończyć się w pierwszym kwartale przyszłego roku.

- Choć nasz region, dosyć niesłusznie, nie jest powszechnie kojarzony z sektorem motoryzacyjnym, nowe trendy w przemyśle, zwłaszcza elektromobilność oraz rozwiązania dla pojazdów autonomicznych, predestynują Pomorze do odgrywania istotnej roli w łańcuchu dostaw dla sektora. Dzięki inwestycjom takim jak Northvolt, postrzeganie Pomorza zaczęło się zmieniać – mówił Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego w chwili rozpoczynania budowy.

Realizacja budowy przekroczyła półmetek. Rozpoczęła się od niezbędnego ustabilizowania gruntu, ponieważ przed laty na tym terenie wydobywano bursztyn. Technologia wypłukiwania bursztynu wodą pod dużym ciśnieniem spowodowała, że pozostały tu głębokie kratery. Osadzić w ziemi trzeba było blisko 8 tysięcy pali, zagęścić grunt, nawet częściowo wymienić podłoże. Wykorzystano łącznie 220 tys. m sześc. ziemi – dla zobrazowania i porównania wypełniłaby ona 58 basenów olimpijskich, czyli o długości 50 metrów. Przemieszczanie takich mas ziemi przynosiło wiele niespodzianek, znaleziono na przykład ponad 70 niewybuchów pocisków artyleryjskich.

Kiedy już można było rozpocząć typowe prace budowlane, postępują sprawnie.

- Konstrukcja, ściany oraz zadaszenie obu magazynów i budynku biurowego są już gotowe. Dach budynku produkcyjnego także jest już na ukończeniu. Na wszystkich wolnych połaciach dachowych zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne - mówi Artur Lipkowski, odpowiedzialny za część budowlaną inwestycji.

Hala produkcyjna w dużym stopniu doświetlona będzie w sposób naturalny, z wykorzystaniem blisko 100 świetlików dachowych o dużej powierzchni. Na terenie fabryki powstaną dwa zbiorniki retencyjne na wodę deszczową, ponadto sieć rowów melioracyjnych i ogrodów deszczowych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Szwedzka fabryka Northvolt powstanie w Gdańsku. Wbito pierwszą łopatę

Zatrudnienie w nowym zakładzie ma znaleźć ponad 500 ludzi. Produkować będą nowoczesne, zrównoważone systemy magazynowania energii – moduły bateryjne pozwalające na lepsze wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Stosowane są m.in. w przemyśle i samochodach elektrycznych. Moc produkcyjna szacowana jest na 5 GWh rocznie, po wybudowaniu drugiej części fabryki zwiększy się do 12 GWh.

Jak wyjaśniał w chwili rozpoczynania inwestycji Robert Chryc-Gawrychowski, prezes Northvolt Systems Poland: - Ogniwa jonowo - litowe produkowane w Szwecji w Gdańsku łączone są w systemy bateryjne razem z komponentami elektronicznymi i mechanicznymi. Systemy powstające w Gdańsku stosowane są do zasilania maszyn górniczych i budowlanych, czy wózków cargo. Drugi element tutejszej produkcji to magazyny energii, które używane są do stabilizacji niestabilnych źródeł energii odnawialnej, czyli na farmach fotowoltaicznych i wiatrowych.

Northvolt zapowiada wykorzystywanie w procesie produkcji automatyzacji oraz robotyzacji na bardzo dużą, niespotykaną dotąd skalę. Maszyny pracujące w hali będą komunikować się z autonomicznymi magazynami, te z kolei będą obsługiwane przez autonomiczne wózki samojezdne. Jak wyjaśniał Robert Chryc-Gawrychowski, proces produkcji musi być zautomatyzowany, by możliwe było osiągnięcie planowanej mocy produkcyjnej. Lecz same roboty i automaty nie wystarczą, dlatego potrzebni są też specjaliści o wysokich kwalifikacjach: inżynierowie procesu, inżynierowie jakości, inżynierowie utrzymania ruchu, projektanci, operatorzy automatyki.

Firma Northvolt powstała w roku 2016 w Szwecji. Po dwóch latach powstał oddział Northvolt Systems Poland z siedzibą Gdańsku. Polski oddział produkuje systemy magazynowania energii oraz systemy bateryjne dla przemysłu. Największy zakład Northvolt znajduje się w Skellefteå na północy Szwecji. Docelowa zdolność produkcyjna tej fabryki to 60 GWh ogniw jonowo - litowych rocznie. Pozwala to na wyposażenie miliona samochodów elektrycznych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama