Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Rada Miasta Gdyni [nl] z apelem do premiera [nl] w sprawie cen prądu

Rada Miasta Gdyni przyjęła rezolucję w sprawie kosztów zakupu energii elektrycznej. Radni wyrazili swoje zaniepokojenie ogromnym wzrostem stawek, kierując apel do rządu o podjęcie działań zmierzających do ustabilizowania cen.
sesja Rady Miasta Gdyni

Autor: Paweł Kukla | UM Gdynia

Oferty w przetargu na zakup energii elektrycznej na 2023 r. otwarto w miniony czwartek, 22 września. Jedyna zaproponowana cena (przez spółkę Energa-Operator), nie tylko dla Gdyni, ale łącznie dla kilkudziesięciu samorządów i instytucji zrzeszonych w ramach wspólnej grupy zakupowej NORDA, jest niemal pięciokrotnie wyższa niż przed rokiem, na dodatek nie uwzględnia oświetlenia ulicznego.

Podczas środowej sesji (28.09.) Rada Miasta Gdyni przyjęła rezolucję w sprawie kosztów zakupu energii elektrycznej. Radni zaapelowali do premiera RP o pilne decyzje w sprawie ustabilizowania cen energii elektrycznej. Za przyjęciem uchwały opowiedziała się większość z miejskich radnych, przy 23 głosach „za” oraz 5 głosach „przeciw”. 

– Tak ogromny wzrost mógłby poważnie zachwiać miejskim budżetem – informuje gdyński magistrat. – Niemal błyskawicznie rozpoczęto poszukiwania oszczędności, które pozwolą utrzymać usługi publiczne na dotychczasowym poziomie. Jako pierwsze wskazano rezygnacje z organizacji w tym roku jarmarku świątecznego oraz miejskiego sylwestra, co stanowi jedynie ułamek potrzebnej kwoty.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTASZ W ARTYKULE: W Gdyni nie będzie sylwestra i jarmarku! Wszystko przez rządowe zmiany oraz szalejącą drożyznę

Jak mówią samorządowcy, jedyną szansą na uratowanie gminnych finansów są zdecydowane ruchy ze strony rządu.

„Obecna sytuacja, w której kolejne postępowania przetargowe prowadzą do pięciokrotnych podwyżek cen za energię elektryczną na rok 2023, niesie olbrzymie zagrożenie dla możliwości zapewnienia podstawowych usług, jak oświetlenie ulic, transport publiczny (w roku 2023 ponad 40% przewozów realizowanych będzie trolejbusami i autobusami elektrycznymi) czy ogrzewanie i oświetlenie obiektów użyteczności publicznej. Stopniowe osłabianie samodzielności dochodowej i stabilności finansowej samorządów prowadzi do sytuacji, gdy nawet co dziesiąta gminna złotówka może być przeznaczana na pokrycie faktur wystawianych przez spółki Skarbu Państwa” – czytamy w rezolucji.

Rada Miasta Gdyni zaapelowała do premiera Mateusza Morawieckiego o pilne wdrożenie mechanizmów osłaniających samorządy, przedsiębiorców i organizacje pozarządowe przed wysokimi cenami energii elektrycznej. Zawnioskowała również o wprowadzenie narzędzi stabilizujących, w których stawki opłat za energię będą waloryzowane jedynie o wskaźnik inflacji publikowanej przez Główny Urząd Statystyczny.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHevelka festiwal alkoholi
Reklama