Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Tragiczny wypadek łodzi w Gdańsku. Są zarzuty dla 19-letniego sternika

19-letni sternik łodzi typu galar usłyszał zarzuty w sprawie tragicznego wypadku na Kanale Kaszubskim w Gdańsku, w którym zginęły cztery osoby. Oskarżony nie zachował środków ostrożności i nie ustąpił mającemu pierwszeństwo zespołowi holowników i statkowi.
przewrócona łódź na Motławie w Gdańsku

Autor: Twitter | KM PSP Gdańsk

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku zarzuca 19-letniemu mężczyźnie, który pełnił tego dnia funkcję sternika na łodzi Galar I, umyślne sprowadzenie katastrofy w ruchu wodnym w następstwie której śmierć poniosły cztery osoby, a dwie doznały obrażeń cała.

- Jak wynika z dokonanych na obecnym etapie ustaleń, przyczyną zdarzenia było naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu wodnym oraz dobrej praktyki morskiej wynikającej z Konwencji w sprawie Międzynarodowych Przepisów o Zapobieganiu Zdarzeniom na Morzu - wyjaśnia prokurator Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jest śledztwo w sprawie tragedii na Motławie. Trwają sekcje zwłok ofiar

Zdaniem prokuratury, oskarżony sternik miał zaniedbać zachowanie środków ostrożności i nie ustąpił mającemu pierwszeństwo zespołowi holowników i statkowi.

- Wbrew zwyczajowemu obowiązkowi uzyskania od pilota zespołu holowników zgody na przepłynięcie, ignorując sygnały alarmowe, wbrew obowiązkowi postoju, wpłynął w strugę śrubową holownika, wskutek czego doszło do niekontrolowanego przemieszczenia się jachtu, utraty stateczności i jego wywrócenia – wyjaśnia prokurator Grażyna Wawryniuk.

W trakcie zdarzenia na pokładzie jachtu znajdowało się łącznie 14 osób, w tym 12 pasażerów. W wyniku zdarzenia śmierć poniósł 59-letni mężczyzna oraz dwie kobiety: 50-letnia oraz 27-letnia w wysokiej ciąży oraz noworodek. Dwie osoby zostały ranne.

Podejrzanemu grozi kara od 2 do 12 lat pozbawienia wolności. Prokurator wystąpił do sądu o tymczasowe aresztowanie podejrzanego na okres 3 miesięcy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama