Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

19-letni sternik po tragedii galara nie trafi do aresztu

Sąd nie uwzględnił wniosku oskarżenia o tymczasowe aresztowanie sternika galara, w którego katastrofie w sobotę, 8 października zginęli 2 mężczyzn i kobieta w zaawansowanej ciąży oraz noworodek (tak określane jest jej nienarodzone dziecko). Wątpliwość wzbudziła m.in. kwestia „umyślności” zarzucanego 19-latkowi spowodowania katastrofy w ruchu wodnym. Prokuratura zapowiada zażalenie tej decyzji i chce, by mężczyzna najbliższe 3 miesiące spędził za kratami.
Okolice miejsca, gdzie doszło do katastrofy galara w Gdańsku | zdj. Zawsze Pomorze
Okolice miejsca, gdzie doszło do katastrofy galara w Gdańsku

Autor: Zawsze Pomorze

– Wniosek, jaki prokurator złożył w sprawie tymczasowego aresztowania sternika, nie został uwzględniony przez sąd, uznając, że wystarczającą formą zabezpieczenia będzie dozór policji – relacjonuje prokurator Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. – Oczywiście złożymy zażalenie od tego postanowienia – zaznacza.

Jak słyszymy, argumenty podniesione przez sąd, decydujący się na tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze wobec 19-latka, dotyczyły m.in. braku obawy matactwa, na które wskazywało oskarżenie. Innym powodem decyzji jest to, że wątpliwości sądu budzi także kwestia umyślności spowodowania katastrofy. Zdaniem śledczych, działanie sternika miało znamiona umyślności, a w takim przypadku górnym wymiarem kary, którą sąd może orzec wobec mężczyzny, może być 12 lat pozbawienia wolności.

O ZARZUCIE PROKURATURY PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Tragiczny wypadek łodzi w Gdańsku. Są zarzuty dla 19-letniego sternika

Jeśli działanie 19-latka zostanie uznane za nieumyślne – wówczas najwyższą karą, na jaką może on zostać skazany, będzie 8 lat więzienia. Jak wskazuje prokuratura, tę karę wciąż określać należy jako „wysoką”, co pozostaje jedną z przesłanek, która powinna przemawiać za tymczasowym aresztowaniem.

WIĘCEJ O WYPADKU PRZECZYTASZ W ARTYKULE: 14 osób wpadło do Motławy w Gdańsku, po tym jak przewróciła się łódź! Trzy osoby nie żyją


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka