Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Czy mieszkańcy Gdyni będą wysyłać prezydentowi Wojciechowi Szczurkowi... piłki tenisowe?

Podczas sesji rady miasta w najbliższą środę, 26 października mają rozstrzygnąć się losy gdyńskiego Forum Sportowego. W ten weekend aktywiści miejscy z Gdyni, walczący o uratowanie przed zabudową przedwojennego Forum Sportowego, czyli terenów dawnych kortów Arki, rozpoczynają akcję Jedyne Takie Korty, zapraszając mieszkańców do wysyłania prezydentowi Gdyni piłek tenisowych.
korty tenisowe, Gdynia
Widok dla II wersji posadowienia hotelu

Autor: Materiały prasowe

Co dalej z gdyńskim Forum Sportowym? W najbliższą środę, 26 października okaże się, czy w miejscu, gdzie jeszcze dziś mieści się dwadzieścia kortów tenisowych, powstaną hotel i zabudowa apartamentowa dla około 200 gości. Gdyńscy społecznicy, którzy nie dopuścili do zabudowania Polanki Redłowskiej, próbują na różne sposoby zablokować, jak twierdzą niektórzy nieodwołalną, decyzję o likwidacji większości kortów. W pierwszej połowie września Stowarzyszenie Wszystko dla Gdyni złożyło w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków formalny wniosek o wpis do rejestru zabytków dawnego Forum Sportu.

PRZECZYTAJ TEŻ: Zielone światło w sprawie wszczęcia procedury wpisu kortów Arki do rejestru zabytków

W czwartek, 20 października przedstawiciele dziewięciu stowarzyszeń gdyńskich wystosowali w tej sprawie list otwarty do Michała Kierskiego, prokuratora okręgowego w Gdańsku.

Co dalej z gdyńskim Forum Sportowym? Stowarzyszenia gdyńskie piszą do prokuratora

– Zwracamy się do Pana z gorącym apelem o przystąpienie do udziału w postępowaniu administracyjnym w sprawie wpisu do rejestru zabytków gdyńskiego Forum Sportowego, prowadzonym przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – czytamy w liście. – Uważamy, że Pana przystąpienie do postępowania, jako reprezentanta interesu społecznego, podkreśli wagę i istotność sprawy wpisu do rejestru zabytków. Zapewni również, w szerokim odbiorze społecznym, jej przejrzystość oraz podniesie jej wagę. Prokuratura jest przecież organem dbającym o szeroko rozumiany interes społeczny, który, w naszym przekonaniu, nie jest tu w pełni reprezentowany.

PRZECZYTAJ TEŻ: Na kortach tenisowych w Gdyni wyrośnie czteropiętrowy hotel? Bomba z opóźnionym zapłonem

Działacze miejscy przypominają, że założenie gdyńskiego Forum Sportowego przy ul. Ejsmonda 3 zaprojektował w 1932 roku wybitny architekt Adam Kuncewicz. Kompleks posiada unikalne walory urbanistyczne i krajobrazowe. Teren ten jest nierozerwalnie związany z historią II Rzeczypospolitej i powstaniem jej największego projektu, jakim była Gdynia. Od zarania miasta kompleks pozostawał miejscem rekreacyjnym i sportowym, bez intensywnej zabudowy, i pełnił funkcję sportowo-reprezentacyjną, zwłaszcza dyscyplinie tenisa ziemnego. Odbywały się na nim historyczne wydarzenia sportowe i kulturalne. Był istotnym elementem miejskiej tkanki kulturotwórczej i swoistym sportowym centrum wydarzeń.

List podpisały następujące organizacje miejskie:

  • Stowarzyszenie Wszystko dla Gdyni,
  • Stowarzyszenie Polska 2050 Miasto Gdynia,
  • Nowa Lewica w Gdyni,
  • Federacja Gdyński Dialog,
  • Polanka dla Wszystkich,
  • Stowarzyszenie Miasto Wspólne,
  • Razem Okręg Gdynia,
  • Marzę o Gdyni
  • oraz Stowarzyszenie Bryza.

Akcja Jedyne Takie Korty w Gdyni. Można wysyłać piłki tenisowe prezydentowi Gdyni

Obok formalnych apeli i wezwań, społecznicy rozpoczynają także kampanię skierowaną do mieszkańców Gdyni.

– W weekend startujemy z akcją Jedyne Takie Korty, a już w piątek wieczorem pod adresem www.jedynetakiekorty.pl rusza strona do wysyłania piłek tenisowych prezydentowi Wojciechowi Szczurkowi – mówi Martyna Regent, aktywistka miejska. – Zachęcamy także do wysyłania piłek radnym, namawiając ich, by w środę podjęli jedyną słuszną decyzję.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Marcin Wiśniewski 23.10.2022 14:00
Świetny pomysł, może przy okazji jakaś aukcja żeby podreperować budżet p. Szczurka? Rakiety i stroje sportowe polskich tenisistów, może udałoby się przekonać kogoś z czołówki? Przekaz poszedłby w świat

Reklama
Reklama
Reklama