Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Ból może pojawić się w życiu każdego z nas. Otwarcie Centrum Leczenia Bólu i Rehabilitacji w Sopocie

Na medycznej mapie Sopotu pojawiła się nowa placówka - uroczyście otwarte w sobotę Centrum Leczenia Bólu i Rehabilitacji Remedios. - Leczymy każdy ból. Między innymi ból będący skutkiem ostrych urazów sportowych, korzystając z osiągnięć medycyny regeneracyjnej i wszystkiego, co w związku z leczeniem bólu pojawiło się na rynku medycznym - mówi dr n. med. Paweł Gogol, neurolog i anestezjolog z Remedios. - Przyjmujemy pacjentów reumatologicznych, neurologicznych, z wadami postawy, ze skoliozą, pacjentów po wstawieniu sztucznych stawów czy po operacjach kręgosłupa, którzy nadal cierpią, po pacjentów onkologicznych. Wspólnym mianownikiem, niezależnie od etiologii, jest ból.

Czy to prawda, że pacjenci z dolegliwościami bólowymi traktowani są przez polski system opieki zdrowotnej po macoszemu?
Rzeczywiście, widać to wyraźnie zwłaszcza w porównaniu z Europą Zachodnią i Stanami Zjednoczonymi. Oczywiście, działały i działają u nas poradnie leczenie bólu, ale głównie zajmowały się one ordynowaniem lekarstw, co często wynika z braków w wyposażeniu takich placówek. Rzadko wykonywały doraźnie jakiekolwiek procedury. Większość gabinetów ortopedycznych "od zawsze" serwowała pacjentom blokady w miejscach, które bolały. Jednak tak naprawdę do tej pory działa niewiele miejsc, gdzie ból jest wspólnym mianownikiem, niezależnie od etiologii. A także takich, które integrują wszystkie dostępne na świecie techniki jego leczenia.A przecież ból może pojawić się w życiu każdego z nas.

Co nowego oferuje dziś medycyna w leczeniu bólu?
Niedawno wróciłem z konferencji, podczas której mówiono o medycynie regeneracyjnej oraz preparatach z krwi własnej pacjenta, jako metodzie leczenia bólu. Jest to osiągnięcie ostatnich lat.

Jaki rodzaj bólu można w ten sposób leczyć?
Ostre urazy narządów ruchu, związane np. z upadkami, trudno gojące się złamania, ból więzadłowy, stawowy, powstały w wyniku uszkodzenia ścięgien oraz ból w przebiegu chorób reumatycznych. W terapii tej wykorzystuje się własne, naturalne zdolności organizmu do regeneracji. Krew pacjenta może być podzielona by uzyskać osocze bogatopłytkowe - PRP, które można podać do chorych tkanek celem regeneracji i zmniejszenia bólu, krew może być również przetwarzana na różnych podłożach. Inkubuje się ją między innymi na solach złota, wskutek czego powstaje białko - gelsolina - działające przeciwbólowo w zespołach reumatologicznych czy zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa. Można równie wyprodukować inne białka przeciwzapalne i przeciwbólowe - choćby anty-interleukinę 1. Kolejne badania potwierdzają skuteczność tych metod zwanych autologicznymi, np. przy zniszczonych stawach i innych chorobach narządu ruchu.

Staw dzięki temu sam się odbudowuje?
Przy stawach bardzo zniszczonych przez choroby reumatyczne czy proces zwyrodnieniowy jest to niemożliwe, jednak istotne w tym przypadku jest działanie przeciwbólowe, pozwalające ograniczyć przyjmowanie leków, dających szereg powikłań i kosztujących krocie.

W jaki sposób działa przetworzona krew?
Na rynku jest kilka takich preparatów. Jedną z możliwości jest osocze bogatopłytkowe, stosowane także w stomatologii i medycynie estetycznej. Krew pobraną od pacjenta wiruje się w specjalnej wirówce, separując krwinki płytkowe, zawierające dużą ilość czynników wzrostu. Działają one regeneracyjne. Zagęszczone stają się swoistym "plastronem" tkankowym, podawanym w uszkodzonym miejscu. Można wzmocnić ich działanie, podając je razem z kolagenem. Powstaje taki "strup" , pozwalający na znacznie szybszą regenerację np. dziury w ścięgnie.

Czyli mówimy wręcz o odnowieniu np. zniszczonych kolan?
Nie u wszystkich pacjentów. W ostrych urazach sportowych czy u ludzi, którzy chociażby naderwali sobie ścięgna, działa to doskonale regeneracyjnie. Jednak u pacjentów z bardzo zniszczonymi stawami działa to stricte przeciwbólowo. Płytki w takim przypadku wyhamowują stan zapalny w stawie, który nieprawidłowo pobudza receptory torebki stawowej czy błony maziowej, indukując ból.

Ponoć najwięcej zwolnień lekarskich wydawanych jest z powodu bólu?
Racja. Są to bóle narządu ruchu, wśród nich "królujące" bóle kręgosłupa, a także bóle głowy, począwszy od bólów napięciowych, migren a skończywszy na neuralgii nerwu trójdzielnego.

Migreny leczy się tabletkami?
Nie tylko. Uznana metodą jest ostrzykiwanie punktów spustowych toksyną botulinową w migrenie przewlekłej. Można również wykonać termolezję pulsacyjną tzw. PRF, która także sprawdza się w migrenie. Metody tę stosujemy także w naszym Centrum.

Kto może skorzystać z waszej pomocy?
Najważniejszym naszym hasłem przewodnim jest ból. Zapraszamy zatem każdego, kto zmaga się z bólem. Leczymy ból będący skutkiem ostrych urazów sportowych, korzystając z osiągnięć medycyny regeneracyjnej i wszystkiego, co w związku z tym pojawiło się na rynku medycznym. Przyjmujemy pacjentów reumatologicznych, neurologicznych (w tym po udarach z zespołem bólowym będącym skutkiem uszkodzenia centralnego układu nerwowego, bądź z bólem wtórnym do unieruchomienia), z wadami postawy, ze skoliozą, po pacjentów onkologicznych.

Macie kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia?
Będziemy zabiegać o kontrakt z NFZ. Na razie planujemy organizowanie raz w tygodniu darmowych konsultacji dla mieszkańców Sopotu, pewnie także Trójmiasta. Zaprosimy pacjentów z problemami bólowymi, zastanowimy się razem co z tym zrobić. Zgłosimy się do prezydenta Sopotu z prośbą o patronat nad naszą akcją.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaCzec Księgarnia Kaszubsko-Pomorska
Reklama