Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

TVP przegrała proces z Gdańskiem i wpłaciła 50 tys. zł

TVP wpłaciła 50 tys. zł na konto Centrum Wsparcia Imigrantów I Imigrantek. To efekt odmowy rozpoznania skargi kasacyjnej TVP wyroku z 2021. Sąd nakazał wówczas zadośćuczynić oraz przeprosić Gdańsk za publikację rasistowskiego i ksenofobicznego materiału szkalującego nasze miasto. Trzeba zawsze walczyć o prawdę! - taką wiadomość opublikowała dziś na Twitterze prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. W ten sposób dobiegła końca sprawa ciągnąca się jeszcze od 2016 roku.
TVP przegrała proces z Gdańskiem i wpłaciła 50 tys. zł

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Gwoli przypomnienia: Telewizja Polska została pozwana w grudniu 2016 roku przez miasto Gdańsk o ochronę dóbr osobistych. Chodziło o materiał komentujący powołanie w Gdańsku Rady Imigrantów, wyemitowany jako materiał wprowadzający do telewizyjnego magazynu „Minęła dwudziesta” w TVP Info z dnia 31 października 2016 r. Tego samego dnia materiał ten został udostępniony na fanpage’u TVP Info na Facebooku i Twitterze oraz na stronie internetowej www.tvp.info. Zdaniem władz Gdańska materiał ten przedstawiał działania miasta w sposób zmanipulowany, za pomocą środków o zabarwieniu ksenofobicznym i rasistowskim w celu szkalowania dobrego imienia gminy, a także wywołania w odbiorze społecznym niczym nieuzasadnionego poczucia strachu i braku bezpieczeństwa. W pozwie stwierdzono, że materiał ten nie miał walorów informacyjnych lecz dezinformacyjne oraz nie stanowił rzetelnej relacji prasowej. 

Proces trwał długo, ostatecznie w styczniu 2020 roku zapadł wyrok. Miasto żądało opublikowania przeproszenia oraz wpłaty 100 tysięcy złotych na rzecz Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku. Sąd orzekł, że TVP ma opublikować przeprosiny oraz wpłacić 50 tysięcy złotych dla CWIII. 

- Powołanie Rady Imigrantek i Imigrantów w Gdańsku przez prezydenta Pawła Adamowicza zostało przedstawione w sposób daleko odbiegający od standardów, jakimi winny kierować się media publiczne. Co więcej, czysto po ludzku, operowanie wprost hasłami ksenofobicznymi i rasistowskimi jest po prostu niegodne. Takie słowa nigdy nie powinny paść. – komentowała to w lutym ubiegłego roku prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Język, który pojawił się w tej audycji, wprost mowa nienawiści, bazująca na najniższych instynktach była poniżej jakiekolwiek poziomu i dlatego cieszy mnie ten wyrok sądu, a zwłaszcza jego uzasadnienie. Wspólnie pracujemy nad tym, żeby w Gdańsku każdy, bez względu na pochodzenie, czy kolor skóry czuł się dobrze.

Nie pomogło skierowanie apelacji od wspomnianego wyroku. Przeprosiny zostały zamieszczone, kwota 50 tysięcy złotych została wpłacona. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama