Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Osiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa

Szwedzka grupa Saab zbuduje dla Polski dwa okręty rozpoznania elektronicznego

Dwa okręty rozpoznania elektronicznego typu Delfin dla polskiej Marynarki Wojennej zbudować ma szwedzka grupa Saab. Jednostki powstaną w Polsce, budować je będzie, w roli podwykonawcy kontraktu, stocznia Remontowa Shipbuilding. Jak ujawniono, kontrakt ma wartość 620 milionów euro, okręty mają zostać dostarczone w roku 2027. Oznacza to kolejne wzmocnienie polskich sił morskich. W ostatnich dniach podniesiono banderę na niszczycielu min ORP Albatros, próby przechodzi jego bliźniaczy okręt ORP Mewa.
szwedzki okręt rozpoznania elektroniczego Artemis
Szwedzki okręt rozpoznania elektronicznego  Artemis. Polskie jednostki mają mieć zbliżony wygląd

Autor: Grupa Saab

Umowa pomiędzy grupą Saab a polską Agencją Uzbrojenia Skarbu Państwa opiewa na zaprojektowanie, wybudowanie i wsparcie dwóch okrętów dla tzw. wywiadu sygnałowego (SIGINT) dla Polski. Okręty te mają pozyskiwać dane w pełnym spektrum zdolności wywiadowczych Marynarki Wojennej.

Marynarka Wojenna będzie miała dwa nowe okręty rozpoznania elektronicznego. Zbuduje je Saab

Jednostki zostaną zbudowane przez stocznię Remontowa Shipbuilding, aczkolwiek za projekt, wykonanie oraz integrację zaawansowanych systemów elektronicznych odpowiadać będzie Saab. Umowa wymaga jeszcze dopełnienia warunków finansowania, co ma nastąpić do końca tego roku.

– Jesteśmy dumni, że Polska wybrała firmę Saab na partnera w zakresie okrętowych systemów rozpoznania Marynarki Wojennej. Wniesiemy wkład w postaci naszych możliwości, budując zaawansowane platformy z wiodącymi na świecie czujnikami, w pełni integrując kompletne systemy misji, w których mamy wieloletnie doświadczenie – mówi prezes i dyrektor generalny Saab Micael Johansson.

PRZECZYTAJ TEŻ: Byliśmy na pokładzie nowoczesnego niszczyciela min. ORP Albatros rozpoczyna służbę w Marynarce Wojennej

Prawdopodobnie nowe polskie okręty SIGINT będą zbliżone do szwedzkiego okrętu rozpoznania elektronicznego Artemis. Notabene, kadłub tej jednostki powstał w Polsce, w Stoczni Remontowej Nauta. Wyposażenie i wykończenie okrętu nastąpiło już w Szwecji.

Nowy szwedzki okręt rozpoznania elektronicznego Artemis. Kadłub jednostki powstał w Stoczni Remontowej Nauta

W powstawanie nowych okrętów dla naszej Marynarki Wojennej zaangażowanych ma być szereg polskich firm, jednak nie ujawniono ich nazw. Nie są, jak dotąd, znane szczegóły techniczne ani planowane wyposażenie okrętów. Nie powinno to zresztą dziwić, żadna z flot dysponujących podobnymi jednostkami nie ujawnia takich danych.

Na łamach portali internetowych, zajmujących się tematyką obronności, pojawiły się informacje, że nowe polskie okręty SIGINT będą mieć możliwość prowadzenia rozpoznania radioelektronicznego obwodu kaliningradzkiego oraz Zatoki Fińskiej.

PRZECZYTAJ TEŻ: ORP Orzeł przechodzi remont. Marynarka Wojenna została bez okrętów podwodnych

Obecnie polska Marynarka Wojenna dysponuje dwoma okrętami tego rodzaju:

  • ORP Nawigator (w służbie od roku 1975)
  • i ORP Hydrograf (w służbie od roku 1976).

Nowe jednostki posiadać będą, z pewnością, znacznie większe możliwości.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaOsiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa