Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zamek w Malborku od strony, której nie znacie

Zamek krzyżacki w Malborku, dawna stolica państwa zakonnego i siedziba wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego, lecz także - o czym często się zapomina - rezydencja polskich królów - niezmiennie przyciąga uwagę. Nie tylko przyjeżdżających do Malborka turystów, także miłośników historii oraz internautów. Najczęściej ta majestatyczna warownia pokazywana jest z kilku stron, gdzie w jednym kadrze udaje się zmieścić najwięcej szczegółów architektonicznych. Zwłaszcza panorama zamku z drugiego brzegu rzeki Nogat bije rekordy popularności. Jednak zamek posiada mnóstwo miejsc niemniej ciekawych, lecz jakby nieco pomijanych.
Zamek w Malborku od strony, której nie znacie

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Zamek w Malborku kryje wiele ciekawych zakamarków

Najwięcej uwagi oglądających i fotografujących przyciągają oczywiście największe budowle na zamkowym wzgórzu - Zamek Wysoki z wieżą, Pałac Wielkich Mistrzów, do tego wysunięta daleko wieża Gdaniska. Od strony wschodniej bryła kościoła zamkowego, z charakterystyczną wnęką zamurowanego okna, w której ustawiona jest pokryta mozaiką figura Madonny z Dzieciątkiem. Wszystko otoczone murami obronnymi. To zarazem te części zamku, które po zniszczeniach wojennych zostały odbudowane i w największej części przywrócone do dawnego wyglądu. 

Lecz niemniej ciekawymi częściami założenia zamkowego są obiekty na Przedzamczu, gdzie trwają akurat prace przy odbudowie zniszczonych w czasie działań wojennych obiektów - niegdyś gospodarczych, teraz będą służyć pracownikom naukowym Muzeum Zamkowego. W pobliżu okazała bryła Karwanu, czyli dawnej zamkowej zbrojowni. Do tego cały szereg baszt i bram, przez które przechodzą wkraczający do muzeum turyści. Z kolei od wschodniej strony znajdują się też rozległe błonia zwane Wałami von Plauena, gdzie odbywają się plenerowe imprezy, organizowane są też zawody sportowe. Od północnej strony zamku nadal pozostaje kilka obiektów czekających wciąż na odnowienie.

 

Zwiedzanie Muzeum Zamkowego zajmuje kilka godzin - co najmniej cztery, jeśli chcemy poznać najciekawsze kolekcje i zabytki. Aby dokładnie obejść rozległy teren wyznaczany murami obronnymi warowni potrzeba drugie tyle. Turyści najczęściej pomijają tę możliwość, a szkoda. Warto więc obejrzeć te miejsca przynajmniej na naszych fotografiach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama