Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Sensacja archeologiczna! Gdańsk znacznie starszy niż się uważa

Nie w miejscu średniowiecznego zamku krzyżackiego czy na Górze Gradowej, ale w sercu późniejszego Głównego Miasta. Ostatnie badania archeologiczne w podziemiach głównomiejskiego ratusza rozstrzygają kwestię lokalizacji najstarszego grodu w obrębie dzisiejszego Gdańska. Jednocześnie przesuwają datę powstania miasta o ok. 60 lat!
konstrukcje obronne Gdańska z X w.

Autor: Karol Uliczny | Zawsze Pomorze

Ustalenia zespołu archeologów Muzeum Gdańska oraz Uniwersytetu Gdańskiego rzucają nowe światło na dotychczasową wiedzę o początkach grodu nad Motławą. Historycy oraz badacze od wielu lat zastanawiają się, gdzie był najstarszy Gdańsk, do którego w 997 r. przypłynął łodzią św. Wojciech. Wydarzenia opisane później w „Żywocie świętego Wojciecha” przyjmuje się za symboliczną datę początków dziejów miasta, m.in. z racji pierwszego użycia jego nazwy.

Sensacja archeologiczna w Gdańsku

Ostatnie badania prowadzone w podziemiach Ratusza Głównego Miasta każą przesunąć tę datę o ok. 60 lat! W wyniku prac rewitalizacyjnych połączonych z badaniami archeologicznymi, w piwnicach okryto drewnianą konstrukcję datowaną na lata 30. X w.

PRZECZYTAJ TEŻ: Sensacyjne odkrycie w kościele świętego Mikołaja w Gdańsku! Perła architektury gotyku pod warstwami farb

– Przez wiele lat myślano, że grodzisko, które znajdowało się pod zamkiem krzyżacki na Starym Mieście, było najstarszą gdańską osadą. Ku zaskoczeniu wszystkich, szczegółowe badania wykazały, że powstało nie w X w., ale dopiero w II połowie XI w. To wytworzyło pewną pustkę, którą starano się wypełnić różnymi teoriami. Niektórzy historycy, jak np. prof. Błażej Śliwiński, zaczęli szukać najstarszego Gdańska na Górze Gradowej – przypomina dr hab. Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Ostatnie odkrycia są niepodważalnym dowodem, że początki miasta są co najmniej 60 lat starsze niż przybycie do Gdańska św. Wojciecha. W tym czasie istniała osada, która znajdowała się w miejscu Ratusza Głównego Miasta. Historyczne serce naszego miasta bije właśnie tutaj, w rejonie Długiego Targu.

Tym samym, potwierdziły się ustalenia prof. Andrzeja Zbierskiego, który już w latach 70. prowadził w obiekcie zakrojone na szeroką skalę badania archeologiczne. Odkrył wówczas drewniane konstrukcje z XIII w. oraz pozostałości ze znacznie wcześniejszego okresu. Jak przekonywał w późniejszych latach, miały pochodzić z lat 30. X w. Krytykowana koncepcja ostatecznie okazała się trafną.

– W chwili obecnej dysponujemy nowocześniejszymi metodami od tych, z których mógł skorzystać, np. prof. Zbierski. Przede wszystkim, myślę o metodach datowania bezwzględnego, jak dendrochronologia czy metody radiowęglowe. Na tej podstawie można jednoznacznie określić, że mówimy o odkryciach z pierwszych dekad X w. – mówi dyrektor Ossowski.

PRZECZYTAJ TEŻ: Odkrycie w Wejherowie! Znalezisko pochodzi prawdopodobnie z czasów Jakuba Wejhera

Pozostałości grodu to konstrukcje obronne związane z wałem, połączone siatką konstrukcji wzmacniających. Po pobraniu próbek oraz przebadaniu przez specjalistów z różnych dziedzin, zostaną ponownie zakopane.  

Będziemy świętować nową datę powstania Gdańska?

Czy to oznacza, że już kilka lat będziemy świętować… 1100-lecie istnienia Gdańska?

– Początki Gdańska na pewno wymagają nowej syntezy. W przyszłości na naszych wystawach, na konferencjach naukowych oraz w publikacjach będziemy promować tę wiedzę o najstarszym Gdańsku – mówi dyrektor muzeum. – Mam nadzieję, że to wydarzenie pobudzi do dalszych badań historii Gdańska oraz wywoła gorące dyskusje wśród archeologów oraz historyków.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka