Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Centrum Zdrowia Psychicznego w Starogardzie Gdańskim działa. Łatwiej o pomoc w kryzysie psychicznym

Zaledwie przed miesiącem w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim uruchomiono Centrum Zdrowia Psychicznego, dedykowane dorosłym mieszkańcom powiatu starogardzkiego. Potrzebujący otrzymują tam pomoc za darmo i bez skierowania. Z oferty centrum skorzystało już ponad 100 osób.
Centrum Zdrowia Psychicznego w Starogardzie Gdańskim

Autor: CPZ Starogard Gdański

Każdy, kto doświadczył sytuacji kryzysowej, zmaga się z depresją lub psychozą, jest przygnębiony, paraliżują go stany lękowe, ma problemy emocjonalne i potrzebuje specjalistycznego wsparcia, może zgłosić się do starogardzkiego Centrum Zdrowia Psychicznego.

Centrum Zdrowia Psychicznego w Starogardzie Gdańskim. Jak działa?

Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż centrum nie obejmuje pomocą osób uzależnionych, wymagających usług opiekuńczych i pielęgnacyjnych oraz cierpiących na zespoły otępienne, np. chorobę Altzheimera. Wymogiem formalnym, jaki muszą spełnić potencjalni pacjenci, jest również ukończenie 18. roku życia i zamieszkiwanie na terenie powiatu starogardzkiego.

PRZECZYTAJ TEŻ: Centrum Zdrowia Psychicznego w Starogardzie Gdańskim już przyjmuje pacjentów

Co ważne, do centrum można zgłosić się bez wcześniejszego umówienia. Na oddziale dziennym jest 15 miejsc, ale, jeśli zajdzie taka potrzeba, może ich być więcej, a na całodobowym – 40 łóżek. W skład Centrum Zdrowia Psychicznego wchodzą:

  • punkty zgłoszeniowo-koordynacyjne,
  • zespół leczenia środowiskowego,
  • poradnia zdrowia psychicznego,
  • oddział dziennego pobytu
  •  oraz odział leczenia stacjonarnego.

Czym jest punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny?

– Nowością, która powstała w ramach tego przedsięwzięcia, są punkty zgłoszeniowo-koordynacyjne, będące miejscem pierwszego kontaktu z centrum – podkreśla Wioletta Szukiełojć, kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego. – Jeden z nich mieści się w naszym szpitalu na oddziale nr 6, przy poradni zdrowia psychicznego, a drugi – w przychodni Medyk przy ulicy Juranda ze Spychowa 2. Punkty mają za zadanie udzielać informacji o działaniu centrum oraz przeprowadzać wstępną ocenę potrzeb osób zgłaszających się, a także ustalać wstępny plan procesu leczenia.

Punkty działają w dni powszednie w godz. 8-18. W każdym z nich dyżuruje profesjonalny zespół składający się z: psychologów, pracowników socjalnych, terapeutów środowiskowych i pielęgniarek. Mając na uwadze zróżnicowanie potrzeb pacjentów, zespół działa interdyscyplinarnie. O konieczności konsultacji z lekarzem psychiatrą decydują pracownicy punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego. Każde zgłoszenie, zarówno osobiste, telefoniczne, jak i internetowe, nie pozostanie bez odpowiedzi. Misją nowo powstałego centrum jest odejście od tradycyjnego leczenia zamkniętego.

PRZECZYTAJ TEŻ: Inflacja może uderzyć w twoją psychikę, tak jak w twój portfel

A co, gdy do kryzysu dojdzie w weekend, święta?

– Pacjent może zgłosić się do szpitala na izbę przyjęć – mówi kierownik CZP. – Cały czas uczymy się, jak najlepiej, najefektywniej można pomóc pacjentowi w sytuacji kryzysowej – wyjaśnia Wioletta Szukiełojć. – Zgłosić się po pomoc może zarówno osoba dotknięta kryzysem, jak i jej bliscy, przyjaciele czy pracownik placówki opiekuńczej. Dość często zdarza się, że osoba w kryzysie psychicznym nie jest w stanie samodzielnie zawalczyć o siebie, dlatego tak ważne jest zainteresowanie otoczenia.

Asystent zdrowienia w starogardzkim Centrum Zdrowia Psychicznego

Nowością centrum jest zawód asystenta zdrowienia.

– To osoba, która sama przeszła kryzys, a następnie ukończyła specjalne szkolenie. W całej Polsce jest tylko kilka miejsc kształcących w tym kierunku – mówi Wioletta Szukiełojć.

Funkcję asystenta zdrowienia pełni w centrum pan Jacek. Doświadczony tym, co sam przeżył, potrafi przekazać pacjentowi, co jest ważne w chorobie. Uczestniczy w życiu pacjenta na oddziale, rozmawia z nim i motywuje.

– Zasobami są własne doświadczenia, jak się chorowało, jak zdrowiało – mówi pan Jacek. – Wiem, jak to jest z korzystaniem z pomocy. Te doświadczenia pozwalają pomóc osobom, które znalazły się w kryzysie. Mogę dać siebie za przykład, że zdrowienie jest możliwe, wtedy łatwiej jest motywować ludzi do pewnych zachowań. Mówię o tym, co mi pomagało. Takie wskazywanie realnej szansy na wyzdrowienie jest bardzo ważne. Nadal pokutuje przeświadczenie, że z kryzysów psychicznych się nie wychodzi, a to nieprawda.

PRZECZYTAJ TEŻ: Radni Sejmiku: Opieka psychiatryczna dzieci kuleje

Z myślą o osobach, które mogą mieć problem z dotarciem do CPZ, placówkę wyposażono w zespoły mobilne, które docierają bezpośrednio do pacjentów. Są to tak zwane Zespoły Leczenia Środowiskowego, ich skład uzależniony jest od indywidualnej potrzeby i sytuacji pacjenta.

Co istotne, ideą tego typu centrów jest przeciwdziałanie stygmatyzacji osób cierpiących na zaburzenia psychiczne poprzez przeniesienie opieki psychiatrycznej z zamkniętego systemu szpitalnego do środowiska lokalnego przez leczenie ambulatoryjne. W ramach pilotażu, w Polsce utworzono 66 centrów zdrowia psychicznego, w tym trzy w województwie pomorskim: w Kościerzynie, Słupsku oraz w Człuchowie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama