Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

26-letni Yaroslav Shemet dyrektorem muzycznym Opery Bałtyckiej

Jest jednym z najbardziej uznanych dyrygentów młodego pokolenia. Pełni już funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Śląskiej, a od 2023 roku Yaroslav Shemet będzie dyrektorem muzycznym Opery Bałtyckiej w Gdańsku.
Yaroslav Shemet ma 26 lat, urodził się w Charkowie
Yaroslav Shemet ma 26 lat, urodził się w Charkowie

Autor: Krzysztof Mystkowski | KFP

Mówi, że muzyka to część jego ukraińskiej duszy. W jego rodzinie zawsze była obecna. Śpiewało się przy stole, do snu, w ogródku, w kuchni...

– Myślę, że muzyka to coś, co nasze dwa narody, ale i wszystkich ludzi na świecie, łączy. To uniwersalny język świata – wyznał nam tuż przed premierą „Króla Rogera” w Operze Bałtyckiej we wrześniu.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Światełko, które daje nadzieję

Ukraińsko-polski dyrygent Yaroslav Shemet, bo o nim mowa, został dyrektorem muzycznym Opery Bałtyckiej.

Yaroslav Shemet dyrektorem muzycznym Opery Bałtyckiej

To jeden z najbardziej uznanych dyrygentów młodego pokolenia. Ma 26 lat. Pełni już funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Śląskiej, jest również pierwszym gościnnym dyrygentem Neue Philharmonie Hamburg, a także wykładowcą poznańskiej Akademii Muzycznej w Instytucie Dyrygentury.

Spytaliśmy Yaroslava Shemeta, jak uda mu się wszystkie te wyzwania pogodzić.

– Decyzja o mojej nominacji nie była, oczywiście, podjęta lekkomyślnie, została przeliczona na godziny i kilometry – śmieje się Yaroslav Shemet. – A przecież jeszcze, o czym należy wspomnieć, mam młodą rodzinę, synek ma dopiero półtora roczku, mieszkamy w Poznaniu, ale z kolei od wielu lat w Gdyni mieszka moja mama! Więc Trójmiasto też jest dla mnie – od strony prywatnej – ważne. Co do organizacji pracy, uważam, że wszystko można pogodzić, trzeba tylko mieć dobry plan. Zamierzeń artystycznych nie chciałbym jeszcze zdradzać. Pewne jest, że klasyka będzie ważna, jednak, oprócz tytułów klasycznych, prezentować będziemy także inne ciekawe produkcje.

Yaroslaw Shemet, jeden z najbardziej utalentowanych dyrygentów młodego pokolenia
Yaroslav Shemet, jeden z najbardziej utalentowanych dyrygentów młodego pokolenia

– To ważny krok – mówi Romuald Wicza-Pokojski, dyrektor Opery Bałtyckiej. – Po udanych premierach, takich jak „Aida”, „Król Roger” czy „Don Kichot”, w minionym roku, nadchodzi czas na nowe doświadczenia. Tak duża i istotna w regionie instytucja kultury, jaką jest jedyna na Pomorzu opera, wymaga najlepszych i zaangażowanych artystów oraz menadżerów, którzy swoją pracą wzmocnią nasz zespół. Jako dyrektor, jasno chciałbym zaznaczyć, że obecność maestro Shemeta będzie dla nas wsparciem i zapewni jeszcze lepsze efekty podejmowanych działań, a przed nami kolejne lata organizacyjnych i artystycznych wyzwań.

Yaroslav Shemet – jeden z najbardziej uznanych dyrygentów młodego pokolenia

Jako kierownik muzyczny Yaroslav Shemet zadebiutował w Operze Bałtyckiej w Gdańsku w 2018 roku w produkcji „Poławiacze pereł” Georges’a Bizeta. Teraz możemy podziwiać jego talent i wrażliwość muzyczną w „Królu Rogerze” Karola Szymanowskiego.

Predyspozycje muzyczne zdradzał od najmłodszych lat, dlatego też kształcenie w tym kierunku rozpoczął jako... trzylatek. Po ukończeniu szkoły muzycznej pierwszego stopnia, gdzie uczył się śpiewu, gry na fortepianie i klarnecie, otrzymał propozycję kontynuowania edukacji w jednej z czterech znamienitych ukraińskich szkół talentów przy Charkowskim Konserwatorium, w klasie dyrygentury chóralnej. W trakcie nauki, został laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych i wokalnych.

PRZECZYTAJ TEŻ: Kierowałem Operą Bałtycką przez 28 sezonów. Na 80 lat mojego życia to całkiem sporo

Polskie pochodzenie Shemeta i chęć dalszego rozwoju sprawiły, że kolejne kroki w edukacji muzycznej skierował ku poznańskiej uczelni. W wieku 17 lat rozpoczął studia w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego na kierunku dyrygentura symfoniczna, w klasie prof. Warcisława Kunca. W czasie studiów założył orkiestrę Musique Moderne, specjalizującą się w muzyce współczesnej. Był także pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym projektu zrzeszającego najlepszych muzyków z całej Polski – Polish Symphony Orchestra. W latach 2018-2019 pracował jako dyrygent oraz asystent dyrektor artystycznej Youth Symphony Orchestra of Ukraine Oksany Lyniv.

Koncertował w: Niemczech, Austrii, Czechach, Chinach, Polsce i w Ukrainie, z takimi zespołami jak: Prague Symphony, Philharmonie der Nationen, NFM Filharmonia Wrocławska, Polska Filharmonia Bałtycka, Filharmonia Poznańska, Filharmonia Łódzka, Filharmonia Sudecka, Filharmonia Opolska, Sepia Ensemble, Youth Symphony Orchestra of Ukraine, itd. Występował w Elbphilharmonie w Hamburgu, Shanghai Grand Theatre czy w Harbin Opera House, a także na festiwalach w Bayreuth, Monachium i w Hong Kongu. Współpracował z wybitnymi solistami, takimi jak: Lars Danielsson, Francesca Dego czy Szymon Nehring.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka