Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Nagroda dla dyrektora szpitala w Chojnicach pod lupą radnej

Rada Społeczna chojnickiego szpitala przyznała pod koniec 2022 roku nagrodę roczną dyrektorowi tej placówki, Maciejowi Polasikowi. Otrzymał on dwukrotność swojego wynagrodzenia, a więc 40 tys. zł, choć, jak zauważyła radna Mirosława Dalecka, placówka ta zakończyła rok z kilkoma milionami na minusie. - Nagroda jest za duże zaangażowanie dyrektora w działania mające na celu zwalczanie i zapobieganie pandemii koronawirusa – tłumaczy starosta powiatu chojnickiego Marek Szczepański, który jest jednocześnie przewodniczącym Rady Społecznej.
Nagroda dla dyrektora szpitala w Chojnicach pod lupą radnej
Rada Społeczna chojnickiego szpitala przyznała pod koniec 2022 roku nagrodę roczną dyrektorowi tej placówki Maciejowi Polasikowi

Autor: Szpital w Chojnicach

Maciej Polasik dyrektorem chojnickiego szpitala jest od lutego 2020 roku. Zastąpił na tym stanowisku Leszka Bonnę, który został wicemarszałkiem województwa pomorskiego. Wcześniej Polasik przez wiele lat był zastępcą dyrektora Bonny do spraw medycznych.

Po dwóch latach pracy Polasik otrzymał pierwszą nagrodę, która wzbudziła u niektórych osób spore emocje. Nagrodę roczną przyznała dyrektorowi Rada Społeczna szpitala, której przewodniczy starosta Marek Szczepański. Radna Mirosława Dalecka postanowiła dopytać o szczegóły i złożyła w tej sprawie interpelację.

ZOBACZ TEŻ: Budżetowa polemika w Chojnicach. W tle brak darmowej komunikacji czy finansowanie in vitro

- Za jakie szczególne osiągnięcia w zarządzaniu placówką przyznana została dyrektorowi szpitala tak wysoka premia? Dlaczego premia nie jest przyznawana po zakończeniu roku budżetowego, po przedstawieniu przez dyrektora wyniku finansowego i dlaczego ta premia nie jest uzależniona od wypracowanego wyniku? - pyta w interpelacji radna Mirosława Dalecka.

Za jakie szczególne osiągnięcia w zarządzaniu placówką przyznana została dyrektorowi szpitala tak wysoka premia? Dlaczego premia nie jest przyznawana po zakończeniu roku budżetowego, po przedstawieniu przez dyrektora wyniku finansowego i dlaczego ta premia nie jest uzależniona od wypracowanego wyniku?

Mirosława Dalecka / radna powiatu chojnickiego

Radna prezentuje też otrzymane na koniec października 2022 roku zestawienie, z którego wynika, że bilans z działalności szpitala za dziesięć miesięcy 2022 roku - po korekcie amortyzacji - jest ujemny i wynosi prawie -9,5 mln zł.

- Jakim wynikiem finansowym szpital kończy rok, czy będzie kolejny plan naprawczy? - pyta radna, która również jest ciekawa, czy i kiedy pracownicy szpitala otrzymali roczne nagrody, tzw. 13-tki, lub czy otrzymują nagrody z okazji Dnia Służby Zdrowia, Dnia Pielęgniarki czy Dnia Ratownika Medycznego.

Jak wyjaśnia Marek Szczepański, roczna nagroda została przyznana dyrektorowi m. in. za duże zaangażowanie w działania mające na celu zwalczanie i zapobieganie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zadał słynne pytania Kaczyńskiemu. Chojniczanin wyjaśnia, czemu to zrobił

- Zasady oraz procedury przyznawania nagrody dla dyrektora szpitala reguluje ustawa o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi i nie musi być ona uzależniona od wyniku finansowego szpitala – mówi Marek Szczepański, odpowiadając tym samym na pytania radnej.

Ostateczny wynik finansowy szpitala za 2022 rok nie jest jeszcze znany, gdyż, dyrektor placówki nie jest w stanie na ten moment obliczyć tego wyniku finansowego, gdyż nadal bardzo dużo dokumentów mających wpływ na wynik pojawi się dopiero w styczniu 2023 r. Jednak jedno jest pewne. Wynik finansowy zakończy się stratą i szpital będzie przygotowywał program naprawczy.

Roczna nagroda została przyznana dyrektorowi m. in. za duże zaangażowanie w działania mające na celu zwalczanie i zapobieganie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.

Marek Szczepański / starosta chojnicki

- W samodzielnym publicznym zakładzie opieki zdrowotnej nie są wypłacane nagrody roczne tzw. trzynastki, ustawa o działalności leczniczej nie przewiduje wypłat z tego tytułu. W Szpitalu Specjalistycznym im. J. K. Łukowicza nie wypłaca się też nagród dla pracowników z tytułu święta którejkolwiek z grup zawodowych. Zgodnie z regulaminem wynagradzania dyrektor może przyznać pracownikowi nagrodę pieniężną za szczególne osiągnięcia w pracy, wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości. W ubiegłym roku koszt takich nagród wyniósł 135 tys. zł – informuje starosta Szczepański.

I dodaje, że pracownicy medyczni, w czasie kiedy w szpitalu funkcjonowały oddziały covidowe, otrzymywali też dodatki covidowe w wysokości 100 proc. wynagrodzenia. Personel niemedyczny w przypadku pracy przy pacjencie zakażonym SARS-CoV-2 otrzymał raz w roku dodatek maksymalnie wynoszący 5000 zł.

Poprzednia nagroda dla dyrektora szpitala została wypłacona w 2014 roku. Wówczas nagrodę roczną za wyniki finansowe w 2013 roku w wysokości 150 proc. miesięcznego wynagrodzenia otrzymał Leszek Bonna.

Poproszony o komentarz dyrektor Maciej Polasik poinformował nas, że nie będzie komentował decyzji  Rady Społecznej Szpitala w sprawie przyznanej mu nagrody.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama