Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Na Uniwersytecie Gdańskim powstaje nowy kierunek studiów licencjackich. To sztuka kreatywnego pisania

Na naszej uczelni pracują już uznani twórcy literaccy, znani pisarze, na pewno, gdy powstanie ten kierunek, wykorzystamy ich wiedzę, talent, umiejętności dydaktyczne – mówi prorektor ds. studentów i jakości kształcenia dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG.
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Piotr Stepnowski podpisali list intencyjny
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Piotr Stepnowski podpisali list intencyjny

Autor: Dominik Paszliński

Sztuka kreatywnego pisania – nowy kierunek studiów Uniwersytetu Gdańskiego

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Piotr Stepnowski podpisali list intencyjny, będący deklaracją współpracy w ramach programu Gdańsk Miasto Literatury. Zapowiedziano także powstanie nowego kierunku studiów. Już od października 2023 roku można będzie na UG studiować sztukę kreatywnego pisania.    

„Miasto Gdańsk oraz Uniwersytet Gdański deklarują rozwijanie wzajemnej współpracy w zakresie realizacji programu Gdańsk Miasto Literatury, współpracę w zakresie wzajemnej promocji działalności literackiej, w szczególności organizowanie spotkań z literatami, wykładów otwartych i wydarzeń towarzyszących. A także wsparcie w zakresie prowadzenia zajęć na kierunku Sztuka kreatywnego pisania przez uczestników programów miasta wspierających działalność literacką i wspólne organizowanie sympozjów, seminariów i konferencji” – czytamy w liście intencyjnym.

O nowym kierunku studiów – sztuka kreatywnego pisania – rozmawiamy z prorektorem ds. studentów i jakości kształcenia dr. hab. Arnoldem Kłonczyńskim, prof. UG.

Wśród wykładowców będą znani pisarze?

Trzeba zaznaczyć, że idea programu Gdańsk Miastem Literatury jest projektem rozwijającym się. Gdańsk, w ramach projektu, będzie namawiał ludzi pióra do współpracy w tym programie, będzie zapraszał na spotkania, organizował konkursy, twórcy, którzy wezmą udział w tych przedsięwzięciach i otrzymają w ramach tych działań granty, będą zobowiązani do spotkań ze studentami. Ale jacy to będą mistrzowie pióra, tego jeszcze nie wiemy. Jednak, trzeba zaznaczyć, na naszej uczelni od dawna pracują przecież uznani twórcy literaccy, znani pisarze, na pewno, gdy powstanie ten kierunek, wykorzystamy ich wiedzę, talent, umiejętności dydaktyczne.

Czego będą mogli nauczyć się studenci sztuki kreatywnego pisania?

To przygotowanie z zakresu historii literatury, ale to, co najważniejsze, to przedmioty o charakterze warsztatowym, dotyczące choćby technik scenopisarstwa, copywritingu w różnych formułach, a także przedmiot najważniejszy, czyli: warsztat pisarski, rozbudowany w różnych dziedzinach: proza, poezja, teatr, publicystyka, krytyka literacka, także komunikacja intermedialna czy przedmioty, które są związane z rynkiem wydawniczym, jak prawo wydawnicze i prawo autorskie. Nie może tu zabraknąć przedmiotów stricte praktycznych, takich jak: kultura słowa pisanego czy język nowych mediów.

PRZECZYTAJ TEŻ: Ogłoszono laureatów Pomorskiej Nagrody Literackiej

Będzie ponoć nawet poetyka gier komputerowych?

Mamy na uniwersytecie specjalistów w tym obszarze. Na moim wydziale, historycznym, prowadzimy już zajęcia z tym związane, a w kolejnym roku akademickim, czyli 2024, planujemy otwarcie programu studiów II stopnia w języku angielskim o budowaniu narracji w grach.

Kreatywne pisanie to studia stacjonarne dla wszystkich chętnych już po maturze. Myśli pan, że wielu młodych ludzi będzie miało nadzieję, iż po ich ukończeniu z miejsca staną się poetami?

Myślę, że już na filologii polskiej każdy student jest poetą. Co najmniej poetą… Tak więc już na naszej uczelni takich wielu mamy. Ale kreatywne pisanie to będą jednak inne studia niż filologia polska. Kreatywne pisanie to jednak gros zajęć praktycznych, warsztatowych. Wiadomo, że by zostać uznanym pisarzem, żadne studia nie wystarczą. Ale tak uczelni, jak i miastu, zależy, by studenci włączali się w ideę projektu Gdańsk Miastem Literatury, by uczestniczyli w działaniach, w organizacji spotkań, by kontakt ze współczesną literaturą ze strony środowiska akademickiego, w ogóle młodych ludzi, był jak największy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama