Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

„Trzepaki, Reksio, Atari” – wystawa, która łączy pokolenia i… Kraków z Gdynią

Czym i w co bawiły się dzieci w PRL-u? Jak formy i możliwości zabawy zmieniały się wraz z upływem czasu? A może niektóre z nich wciąż są znane i popularne? Odpowiedzi na te pytania można odnaleźć na wystawie w Muzeum Nowej Huty w Krakowie. Można tu nie tylko oglądać, czytać, ale też dotykać, bawić się i doświadczać. Mecenasem wystawy jest Trefl S.A. - pochodząca z Gdyni firma produkująca puzzle, gry, zabawki i książki.
Wrotki, lata 60. XX w., wł. prywatna
Wrotki, lata 60. XX w., wł. prywatna

Autor: Agata Klimek-Zdeb

Wystawa opowiada o zabawach i rozrywkach dziecięcych w okresie PRL-u w rzeczywistości miejskiej: zarówno o zabawkach i grach (tych popularnych i tych wymarzonych), aktywnościach na świeżym powietrzu, zabawach i grach ruchowych, jak i o czytelnictwie, ofercie kulturalnej dla dzieci czy o rozwoju technologii na przestrzeni dekad (od telewizorów, rzutników, po pierwsze komputery w latach 80. XX w.).

Pośród kilkuset eksponatów prezentowanych na wystawie można znaleźć klasyki – jak celuloidowe lalki, misie-trociniaki, figurki żołnierzyków, zabawkowe pojazdy, wrotki, zośkę, kolejkę elektryczną czy rzutnik Ania – ale też prawdziwe perełki, np. autentyczną lalkę filmową Misia Uszatka, oryginalne folie animacyjne, przedstawiające m.in. Bolka i Lolka oraz Reksia, grafiki Bohdana Butenki (jednego z najczęściej nagradzanych polskich grafików i ilustratorów, autora komiksów i książek), oryginalne plansze komiksowe, m.in. z cykli Kajko i Kokosz oraz Jonka, Jonek i Kleks. Bohaterów komiksu Janusza Christy będzie można także zobaczyć na oryginalnym opakowaniu puzzli Trefla z 1985 roku. Na wystawie nie mogło oczywiście zabraknąć tytułowego trzepaka (oryginalnego, z epoki!) oraz komputera Atari.

Pośród eksponatów znajduje się wiele prywatnych pamiątek, w niektórych przypadkach opatrzonych wspomnieniami właścicieli. Ten zasób jest efektem akcji „Podzielcie się z nami swoim dzieciństwem”, zapraszającej do współtworzenia wystawy i przeprowadzonej przez Muzeum od grudnia 2021 roku do marca 2022 roku.

Prace nad wystawą rozpoczęliśmy od ogłoszenia zbiórki w grudniu 2021 roku. Dostaliśmy kilkadziesiąt propozycji przekazania na wystawę pamiątek z dzieciństwa, wiele z nich opatrzonych wspomnieniami. Właściwie od każdej osoby, która się z nami skontaktowała, będziemy coś pokazywać - to prawie 50 osób - mówi PAP kuratorka wystawy Agata Klimek-Zdeb.

Ekspozycja posiada dwie ścieżki zwiedzania – dla dorosłych i dla dzieci. Na ścieżkę dziecięcą składają się przestrzenie interaktywne oraz skierowane specjalnie do dzieci teksty. Przez ścieżkę prowadzą najmłodszych zwiedzających narratorzy – Zosia i Antoś, którzy odbyli podróż w czasie do PRL-u i dzielą się swoimi spostrzeżeniami. Opowieść Zosi i Antosia jest wynikiem wspaniałej współpracy z grupą uczennic i uczniów klas IV i V Szkoły Podstawowej nr 52 w Krakowie, którzy stworzyli teksty przypisane Zosi i Antosiowi i zostali ich lektorami. Wskazali też najciekawsze ze swojej perspektywy eksponaty, które zostały wyróżnione aranżacyjnie.

Cieszymy się, że w ramach wystawy stworzonej przez Muzeum Krakowa możemy podzielić się częścią osobistej historii firmy. Co więcej, daje nam to sposobność głębszego zrozumienia miejsca Trefla w czymś znacznie większym. Tym czymś jest cała przestrzeń rozrywki kształtująca pokolenia dzieci i młodzieży kilka dekad temu, a która w pewnej mierze ma swoją kontynuację dziś. Wystawa „Trzepaki, Reksio, Atari” to zaproszenie do odbycia niezwykłej, międzypokoleniowej podróży. Warto z tego zaproszenia skorzystać. – mówi Jacek Behnke, Prezes Trefl S.A.

Wernisaż wystawy odbędzie się 16 lutego 2023 O G 18:00 w Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1. W programie zwiedzanie wystawy oraz atrakcje przygotowane specjalnie dla najmłodszych. Partnerzy wystawy: Fundacja Muzeum Komiksu. Muzeum Zabawek w Krakowie i Muzeum Elektroniki w Krakowie. Mecenas wystawy: Trefl S.A. 

Wystawę możemy oglądać w dniach: 17.02.2023 – 7.01.2024


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka