Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Strategia gdańskiego transportu zbiorowego do poprawki. Będą potrzebne kolejne konsultacje

Opracowana przez wrocławską firmę Refunda strategia rozwoju transportu zbiorowego w Gdańsku trafi do poprawki. Zarząd Transportu Miejskiego tłumaczy to koniecznością ujęcia w dokumencie nowych rozwiązań poprawiających funkcjonalność transportu publicznego. Jednocześnie, z opublikowanego podsumowania konsultacji społecznych wynika, że dokument zawiera liczne błędy. Na razie nie wiadomo czy prace będą kontynuować jej autorzy.
Gdańsk, widok z drona, komunikacja miejska, Karol Makurat
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

W połowie czerwca br. Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku oddał pod konsultacje gdańszczan projekt „Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Miasta Gdańska na lata 2021-2042”, opracowany przez firmę Refunda z Wrocławia. Spółka realizująca m.in. zadania doradcze z zakresu mobilności czy transportu zbiorowego, opracowała dokument analityczny charakteryzujący sytuację komunikacyjną oraz społeczno-gospodarczą Gdańska, z drugiej strony, wyznaczający kierunki rozwoju. W planie czytamy m.in. o konieczności zapewnienia pełnej integracji systemu taryfowo-biletowego, wykorzystania zeroemisyjnych pojazdów czy dostosowania transportu zbiorowego do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Można znaleźć tam również listę priorytetowych inwestycji, z kontynuacją trasy GPW, budową linii tramwajowej Nowa Abrahama czy nitką Czarny Dwór – Obrońców Wybrzeża na czele.

Będzie kontynuacja prac nad dokumentem

Konsultacje społeczne dokumentu trwały do połowy lipca.

- Przesłanych zostało 47 formularzy z uwagami oraz 16 uwag z pominięciem formularza konsultacyjnego. Niektóre dotyczyły tego samego zagadnienia – mówi Dagmara Szajda, p.o. rzecznika prasowego Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. - Duża liczba merytorycznych wniosków, które wpłynęły podczas konsultacji społecznych, dotyczyła wielu obszarów związanych z publicznym transportem zbiorowym, w tym infrastruktury oraz realizowanych i planowanych inwestycji mających wpływ na funkcjonowanie komunikacji miejskiej w Gdańsku.

Po konsultacji z jednostkami miejskimi oraz wydziałami Urzędu Miejskiego w Gdańsku, ZTM zdecydował o cofnięciu procedury, do etapu opracowania strategii.

Co jest tego powodem?

- W związku z dużym odzewem i zainteresowaniem mieszkańców Gdańska, mogącym mieć realny i uzasadniony wpływ na ostateczną wersję dokumentu o randze prawa miejscowego, Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku, po konsultacji z pozostałymi jednostkami miejskimi, zdecydował o kontynuacji prac nad dokumentem – informuje Dagmara Szajda.

Z upublicznionego podsumowania konsultacji wynika, że strategia zawiera liczne błędy. Gdańszczanie wytknęli autorom ulokowanie we Wrzeszczu Wydziału Chemii UG, niedziałającego szpitala przy ul. Klinicznej czy pominięcie centrum biznesowego w Oliwie, co ma istotne znaczenie przy wypracowywaniu nowych rozwiązań komunikacyjnych. Zwrócono także uwagę na źle naniesione na mapy linie tramwajowe.

"Wykonana przez autora Planu Transportowego Mapa zawiera błędy techniczne, m.in. nie uwzględnia wszystkich linii tramwajowych przewidzianych w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Gdańska, a także nieprecyzyjnie określa przebieg linii łączącej al. Legionów z al. Grunwaldzką przez Dworzec PKP. W zakresie obu tych linii zapisy Planu Transportowego będą ujednolicone z treścią Studium” – informował zainteresowanych mieszkańców ZTM.

Jak informuje dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku, przygotowany dokument nie trafi do kosza, ale stanowić będzie bazę do uzupełnień.

- W trakcie konsultacji z mieszkańcami i jednostkami pojawiły się nowe wątki, które, według nas, warto rozwinąć w dokumencie, to np. wizja pojazdów autonomicznych, nowe wartości wskaźników makroekonomicznych, które mają wpływ na odpłatności w komunikacji – mówi Sebastian Zomkowski. - Jeszcze parę miesięcy temu nie było tak złych wskaźników inflacyjnych.

Na razie nie wiadomo czy poprawkami zajmie się firma z Wrocławia. Na pewno mieszkańców czeka kolejne podejście do konsultacji społecznych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka