Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Spłonął dom podcieniowy w Krzywym Kole! Pożar gasiło 11 zastępów straży pożarnej

W Krzywym Kole we wtorek, 21 lutego spłonął zabytkowy dom podcieniowy. To obiekt z początku XIX wieku, należący do Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Pożar gasi 11 zastępów straży pożarnej. Na miejsce akcji dotarła Grupa Operacyjna Komendanta Wojewódzkiego PSP. Na szczęście nikomu nic się nie stało.
pożar w Krzywym Kole

Autor: KP PSP Pruszcz Gdański

W Krzywym Kole spłonął dom podcieniowy z XIX wieku!

Informacja o pożarze domu podcieniowego w Krzywym Kole do straży pożarnej dotarła we wtorek, 21 lutego kilka minut przed godz. 7.00. Początkowo w akcji uczestniczyło 8 zastępów straży pożarnej, później dojechały kolejne. Docelowo ogień gasiło 11 zastępów straży pożarnej, na miejsce zdarzenia przyjechali także Komendant Powiatowy PSP w Pruszczu Gdańskim oraz Dowództwo JRG.

– W akcji uczestniczą zastępy z powiatu gdańskiego, Gdańska, zadysponowany został także samochód, którym uzupełnia się powietrze w butlach strażaków – informuje asp. Marcin Tabiś, oficer prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Pruszczu Gdańskim. – Akcja była utrudniona, ponieważ pożar był napędzany wiatrem. To sprawiło, że ogień rozwijał się znacznie szybciej. Zagrożone były sąsiednie budynki.

Kiedy strażacy dojechali na miejsce akcji, dom objęty był już w całości pożarem. Rozprzestrzenianie się ognia ułatwiała także konstrukcja zabytkowego obiektu. Dom podcieniowy, pochodzący z XIX wieku, to tzw. mur pruski, czyli całe jego oparcie przenoszone jest przez elementy drewniane. Cegły są jedynie wypełnieniem ściany.

PRZECZYTAJ TEŻ: Pożar kamienicy w Sopocie. Można wpłacać pieniądze na rzecz poszkodowanych

– Udało się uchronić sąsiadujące obiekty. O pożarze poinformowany został Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, który najprawdopodobniej pojawi się na miejscu pożaru jeszcze dziś.

Informacja o pożarze trafiła także do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, gdyż naruszona została konstrukcja tego domu.

PRZECZYTAJ TEŻ: Tragiczny pożar w gdańskim Brzeźnie. Nie żyje kobieta

Pożar udało się zlokalizować około godz. 9.30. Obecnie trwa dogaszanie i przegrzebywanie pogorzeliska. Na szczęście, nikt nie odniósł obrażeń


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama