Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

W Gdyni powstanie najwyższa w Polsce hala kadłubowa

W PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni wkrótce powstaną najwyższa w Polsce hala kadłubowa oraz nowoczesna hala produkcyjna. Zbuduje je konsorcjum spółek NDI, NDI SOPOT oraz Pekabex BET. Stosowną umowę, w ramach której zmodernizowana zostanie też infrastruktura, m.in. nabrzeże i place składowe, podpisano w piątek, 10 marca.
PGZ Stocznia Wojenna
W PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni wkrótce powstaną najwyższa w Polsce hala kadłubowa oraz nowoczesna hala produkcyjna

Autor: Materiały Grupa NDI

PGZ Stocznia Wojenna z najwyższą w Polsce halą kadłubową

Nowa inwestycja w gdyńskiej PGZ Stoczni Wojennej niezbędna jest, m.in., do realizacji programu „Miecznik”, w ramach którego zbudowane będą kadłuby trzech ultranowoczesnych fregat dla Marynarki Wojennej RP. Zgodnie z projektem, wysokość hali wyniesie 43 m (46 m z urządzeniami na dachu), przez co będzie to najwyższa hala w polskim przemyśle stoczniowym i jedna z największych tego typu w Europie. Powierzchnia zabudowy wyniesie blisko 6 tys. m2. Wybudowana zostanie też nowa hala produkcyjna o powierzchni zabudowy prawie 5 tys. m2.

– Podpisanie umowy to zakończenie bardzo pracowitego etapu analiz, projektowania, uzyskiwania pozwoleń oraz wyboru najlepszych rozwiązań i partnerów do realizacji inwestycji. Teraz pełną parą ruszamy z budową. Jeżeli nie natrafimy na nieprzewidziane okoliczności, to już w połowie 2024 r. będziemy dysponowali infrastrukturą i maszynami oraz urządzeniami, które uczynią PGZ Stocznię Wojenną najnowocześniejszą stocznią w Polsce! – powiedział podczas podpisania umowy Paweł Lulewicz, prezes PGZ Stoczni Wojennej.

Podkreślił, iż inwestycja ta nie tylko przyczyni się do budowy trzech fregat typu „Miecznik”, które będą najnowocześniejszymi jednostkami Marynarki Wojennej, ale także w przyszłości do budowy i modernizacji innych jednostek.

– Bardzo się cieszę, że możemy się podjąć tak ważnego zadania. Mamy duże doświadczenie, zarówno w inwestycjach kubaturowych, jak i hydrotechnicznych. W ostatnim czasie działaliśmy, m.in.: na Mierzei Wiślanej, w portach w Szczecinie, w Gdańsku czy w Gdyni, rozpoczęliśmy też dużą inwestycję na nabrzeżu Orlenu. Jestem przekonany, że doświadczenie, jakie dotąd zebraliśmy, zaowocuje sprawną realizacją także tego zadania. Liczę, że za nieco ponad rok spotkamy się w zupełnie odmienionej, nowoczesnej przestrzeni – powiedział wiceprezes i dyrektor finansowy Grupy NDI Szymon Reptowski.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka