Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Wiosenne sprzątanie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Wraz z nadejściem wiosny, w całym kraju organizowanie są akcje sprzątania lasów. Już w najbliższą sobotę, 25 marca Fundacja Earth Day Everyday organizuje akcję „Polskie Lasy w Twoich Rękach”. Dla uczestników biorących udział w sprzątaniu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego przewidziano nagrody rzeczowe.
śmieci w lesie

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Zaśmiecanie lasów poważnym problemem

Stare pralki i lodówki, gruz, butelki, części samochodowe, zepsuta żywność – to wszystko, a może jeszcze więcej, człowiek potrafi zostawić w lesie. Lasy Państwowe każdego roku wydają około 20 milionów złotych na wywóz odpadów porzucanych na terenach leśnych. I choć za wyrzucanie śmieci w lesie grozi mandat do 500 złotych (a osoba, która, np., wjedzie z odpadami do lasu w miejscu niedozwolonym, płaci dwa razy tyle), to nadal zaśmiecanie lasów pozostaje poważnym problemem.

„Polskie Lasy w Twoich Rękach”. Sprzątanie TPK 25 marca

Odpowiedzią na proceder „leśnych szkodników” są inicjatywy wspólnego sprzątania lasów. Już teraz chętni mogą zaplanować najbliższy weekend – w  tym roku w sobotę, 25 marca Fundacja Earth Day Everyday organizuje w trzech polskich miastach:

  • Gdyni,
  • Elblągu
  • i Krakowie,

akcję „Polskie Lasy w Twoich Rękach”.


– Chcemy zaangażować lokalne społeczności w codzienne działania środowiskowe i budować świadomość ekologiczną – mówi Anna Niemiec z Fundacji Earth Day Everyday. – Chcemy również uwrażliwić uczestników akcji, w szczególności dzieci i młodzież, na zanieczyszczenie środowisk naturalnych.

Chętni do posprzątania Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego proszeni są o przybycie w sobotę, 25 marca na parking leśny w Gdyni Gołębiewie między godziną 9 a 17.

Organizatorzy zapewniają worki na śmieci i rękawiczki jednorazowe, a uczestnicy akcji otrzymają nagrody rzeczowe, takie jak: książki, ekogadżety czy vouchery na pizzę.


Pierwsza edycja projektu odbyła się w Elblągu 19 marca 2022 roku, w lokalnym parku leśnym Bażantarnia. W wydarzeniu wzięło udział łącznie ponad 300 osób, które zebrały aż 196 worków śmieci.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka