Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

O Rany, Tulipany! Kwiatowe szaleństwo w Cedrach Wielkich

Kochasz tulipany? Zatem to propozycja dla ciebie! Co roku na przełomie kwietnia i maja plantatorzy tulipanów w Cedrach Wielkich zapraszają Pomorzan i nie tylko do cudnego tulipanowego ogrodu! Otwarcie już w najbliższą sobotę, 29 kwietnia
O Rany, Tulipany! Kwiatowe szaleństwo w Cedrach Wielkich

Autor: O Rany, Tulipany! | Facebook

O rany! Tulipany, czyli kwiatowe szaleństwo w Cedrach Wielkich

Jeśli odwiedziliście nasz ogród w zeszłym roku pamiętacie zapewne nasze tulipanowe pole. Nie mogło go zabraknąć i w tym roku – piszą na swojej facebookowej stronie organizatorzy akcji „O Rany, Tulipany!”. - Jest ono jednak szczególne. Nie posadziliśmy go całkiem sami. Na pomoc przybyła dama Karolina Caro-Sankiewicz wraz z ekipą programu TTV „Damy i wieśniaczki”. Mimo okropnej, zimnej aury (listopad) udało nam się zakończyć pracę z sukcesem. Przygody Karoliny możecie prześledzić w sezonie 6 odc.18 (Damy i wieśniaczki TTV) a efekty naszej wspólnej pracy będziecie mogli już wkrótce podziwiać w naszym ogrodzie.

Teraz już organizatorzy odliczają dni do otwarcia. Zapraszają przez cały okres kwitnienia tulipanów codziennie od godz. 9 do 20. W tym roku impreza odbywa się na Błotniku w Cedrach Wielkich – przy przystani żeglarskiej. Wstęp do ogrodu kosztuje 15 zł (w cenę wliczonych jest 5 tulipanów, które odwiedzający mogą zerwać z pola. Każdy kolejny tulipan kosztuje 1,5 zł. Dzieci wchodzą bezpłatnie.

Dodajmy, że tak jak róża jest królową kwiatów, tak tulipany to niekwestionowani królowie wiosny. Ogromna różnorodność i liczebność odmian tulipanów, świadczy dobitnie o tym, że jest to jeden z najpopularniejszych kwiatów na świecie. Odmiany tulipanów są tak liczne, że dla ułatwienia podzielono je aż na 15 grup.


Odmiany tulipanów uprawiane w Europie oraz ich późniejsze mieszańce, wywodzą się prawdopodobnie od tulipanów przywiezionych z Turcji do Europy w XVI w. Tulipan od dawna był niezwykle cenioną rośliną ozdobną, a swoje chwile chwały święcił w Europie na przełomie XVI i XVII, kiedy to za cebulki niektórych odmian, płacono ogromne sumy (np. równowartość domów czy posiadłości). Przypadek i niewiedza sprawiły, że najwyższe ceny osiągały tulipany chore. Konkretnie zarażone wirusem pstrości tulipana, który powoduje oryginalne przebarwienia na płatkach w postaci smug. Jednak w skutek tej właśnie choroby, rośliny słabły i z czasem ginęły. Dlatego krótkotrwały, za to zawrotny boom cenowy na tulipany, siłą rzeczy szybko musiał się skończyć. Jednak same tulipany na popularności nie straciły, tyle że ich ceny bardzo znacznie spadły, a rośliny stały się dostępne dla większej grupy ich miłośników” – czytamy na stronie poradnikogrodniczy.pl

Europejską kolebką większości odmian tulipanów jest Holandia. To właśnie holenderscy hodowcy wyspecjalizowali się w ich tworzeniu, uprawie i wprowadzaniu na rynki światowe. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama