Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Krystyna Łubieńska o naturze i zwierzętach. Ostatnia rozmowa z aktorką

- Jesteśmy cząstką przyrody - mówiła Krystyna Łubieńska w nagraniu, które zostało zrealizowane w domu aktorki w 2022 roku w Sopocie. Zmarła 10 maja w wieku 90 lat. Jej pogrzeb odbędzie się w środę, 24 maja o godzinie 13.30 na Cmentarzu Katolickim w Sopocie.
Krystyna Łubieńska o naturze i zwierzętach. Ostatnia rozmowa z aktorką

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

10 maja zmarła Krystyna  Łubieńska. Popularna aktorka gdańskiej sceny nie tylko kochała teatr. Jej miłością był też sport. Poezja. Przede wszystkim jednak natura, uważała, że jest jej niezbędna do życia. O tym, że jesteśmy cząstką przyrody mówiła też w nagraniu, które zarejestrowaliśmy w 2022 roku. 

Kochała zwierzęta. W grudniu 2021 roku na wystawę „My i psy, psy i my” wybrała się do Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie ze swoim ukochanym psem Agatą.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nie żyje Krystyna Łubieńska. „Swoją rolę trzeba zagrać do końca”

- Czy psy znają się na sztuce? Moja Agata, na pewno – mówiła. – Na tej pięknej wystawie Agata zatrzymywała się przed najbardziej interesującymi obrazami. Ja jestem wobec jej gustów bezradna… Zresztą, każdy pies jest sam w sobie dziełem sztuki, i to żywy pies, nie tylko ten na obrazie. Moja Agata ma taki wdzięk, czar, urok, że trudno od niej oderwać wzrok. Też byłaby wdzięcznym obiektem dla malarza. Wiele razy brałyśmy udział w sesjach zdjęciowych, jest szalenie fotogeniczna. Zresztą, zawsze uważałam, że zwierzęta są o wiele ciekawsze niż ludzie. Czy człowiek potrafi ofiarować tak wielką miłość, jaką może ofiarować pies?

Czy psy znają się na sztuce? Moja Agata, na pewno. Na tej pięknej wystawie Agata zatrzymywała się przed najbardziej interesującymi obrazami. Ja jestem wobec jej gustów bezradna

Krystyna Łubieńska

Przed laty, na pytanie, jaki świat jej się marzy odparła:

- Świat, w którym wszystkie zwierzęta mają swój dom. Wciąż namawiam, by przygarniać psy ze schroniska. Zwierzę w domu przypomina nam, że jesteśmy cząstką przyrody. A jak sobie to uświadomimy, to tę przyrodę bardziej szanujemy. Niestety, jest z nami coraz gorzej. Żyjemy na betonowej pustyni, a betonowa pustynia niszczy nam psychikę. Zabija wrażliwość, piękno w nas. Tacy niewrażliwi jesteśmy okropni. Robimy głupoty względem siebie i świata. Zwierzę w domu to jest nasz ratunek. Od zwierząt uczymy się radości i szacunku. Prostoty.

Pogrzeb Krystyny Łubieńskiej odbędzie się w środę, 24 maja o godzinie 13.30 na Cmentarzu Katolickim w Sopocie. Uroczystość poprzedzi Msza Święta w Kościele Św. Bernarda w Sopocie, podczas której zostanie wystawiona urna.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka