Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Demonstrowali pod hasłem „Pył truje ludzi”

Duży baner z napisem „Pył truje ludzi” na tle zdjęć premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jacka Sasina oraz wojewody Dariusza Drelicha nieśli uczestnicy akcji protestacyjnej w Nowym Porcie. Chodzi o unoszący się nad kilkoma dzielnicami Gdańska pył z hałd węgla, zgromadzonych w porcie morskim. W opinii mieszkańców i samorządowców niewiele się robi dla zmiany tego stanu rzeczy, a jeśli nawet - to działania te nie przynoszą żadnego skutku.
Demonstrowali pod hasłem „Pył truje ludzi”

Autor: Robert Rozmus | Zawsze Pomorze

Do udziału w akcji protestacyjnej wezwał radny miasta Gdańska Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej. Podkreślił, że mieszkańcy Gdańska truci są pyłem węglowym unoszącym się z hałd paliwa składowanych na terenie portu. Przy tym zagrożone są nie tylko dzielnice położone w bezpośredniej bliskości portu, lecz również bardziej oddalone - wszystko zależy od tego w jakim kierunku danego dnia wieje wiatr i w jakiej fazie znajdują się przeładunki.

ZOBACZ Organizują marsz przeciwko działalności portu

Radny wskazywał, że protest jest legalny, pokojowy i oficjalnie zarejestrowany jako zgromadzenie publiczne. Nadzieje na bardzo liczny udział mieszkańców nie ziściły się jednak - na ul. Marynarki Polskiej zgromadziło się około czterdziestu osób. W ich gronie spostrzegliśmy sześcioro radnych Gdańska.

Marsz protestacyjny przeszedł pod bramę portu, na czele niesiono wspomniany baner z napisem „Pył truje ludzi”. Skandowano głośno „Mamy dość!”.

- Rozmowy z zarządem portu morskiego trwają już od miesięcy. Efektem jest między innymi list władz miasta do premiera Mateusza Morawieckiego, który tak pięknie fotografował się na tle tych hałd węgla. Nic premier nie zrobił! - mówił Cezary Śpiewak-Dowbór.

Radny zacytował fragmenty listu. Dodawał, że od wielu miesięcy mówi się o zanieczyszczeniu powietrza w dzielnicach Nowy Port, Letnica, Przeróbka i Stogi. Brak jest odpowiedniego zabezpieczenia przeładunku węgla i ta sytuacja ani trochę nie zmienia się na lepsze. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama