Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Muzeum Żeglarstwa Polskiego ma powstać we Władysławowie

Od kilku lat faworytem nr 1 do lokalizacji muzeum żeglarstwa była Gdynia. Ta placówka ma powstać we Władysławowie.
Muzeum Żeglarstwa Polskiego ma powstać we Władysławowie
W zaznaczonym miejscu ma powstać we Władysławowie Muzeum Żeglarstwa Polskiego

Autor: Fot. Materiały prasowe

W czerwcu podczas powitania jachtu „Mazurek” w Gdańsku minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński wspomniał, o tym, że Władysławowo będzie miejscem powstania Muzeum Żeglarstwa Polskiego. We wtorek, 22 sierpnia 2023 roku burmistrz Władysławowa Roman Kużel i dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku Robert Domżał podpisali list intencyjny w sprawie budowy Muzeum Żeglarstwa Polskiego we Władysławowie. W uroczystości wzięli udział także minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński i sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Marcin Horała.

- Ta inwestycja to premia dla aktywnych, dobrych samorządów, które potrafią przyciągnąć do siebie inwestora, a w tym wypadku jest nim Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poprzez swoją wyspecjalizowana instytucję, czyli Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku – powiedział minister Gliński.

- Dla miasta i regionu to ważna inwestycja, bo to przecież region turystyczny – dodał Marcin Horała. - Nie mają racji, ci którzy krytykują tę inwestycje ze względu na fakt zlokalizowana jej nad polskim morzem i argumentów o niestabilnej pogodzie. Jak się trafi dzień z kiepską pogodą, to właśnie wtedy będzie można pójść do muzeum we Władysławowie.

- Od jakiegoś czasu prowadziliśmy starania, by wszystkie cenne eksponaty związane z polskim żeglarstwem, a rozproszone w wielu miejscach zgromadzić i pokazać w jednym – powiedział dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku Robert Domżał.

Jego zdaniem muzeum da możliwość, szczególnie młodym osobom, poznania historii żeglarstwa, odkrywania fascynujących faktów dotyczących polskich żeglarzy oraz zrozumienia znaczenia morza w kulturze i rozwoju naszego kraju.

Muzeum Żeglarstwa Polskiego ma być kolejnym oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Obiekt ma powstać na tzw. Szotlandzie, czyli fragmencie Władysławowa położonym nad Zatoką Pucką.

Ta lokalizacja to jednak zaskoczenie w środowisku żeglarskim.

Od jakiegoś czasu prowadziliśmy starania, by wszystkie cenne eksponaty związane z polskim żeglarstwem, a rozproszone w wielu miejscach zgromadzić i pokazać w jednym

Robert Domżał / dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

Pod koniec 2020 roku media informowały o tym, że muzeum żeglarstwa może powstać w Gdyni. Był już jego projekt, ale pomysł na jego lokalizację upadł. Koncepcja projektowa obejmowała m.in. przecumowanie żaglowca „Dar Pomorza” z molo południowego i włączenie go do zewnętrznej części kolekcji muzealnej, a nawet stworzenie tunelu podwodnego łączącego muzeum żeglarstwa ze znajdującym się na sąsiadującym molu gdyńskim oceanarium.

Jeszcze wcześniej, bo w 2009 roku Polska Fundacja Morska chciała, by powstało ono w Świnoujściu, a nie w Gdyni, która wydawała się najbardziej logiczną lokalizacją, ze względu na komunikację, tradycje żeglarskie, ilość turystów, atrakcji oraz mieszkańców Trójmiasta.

- Jesteśmy głęboko przekonani, że to wartościowy projekt, cieszymy się, że zostanie zrealizowany na Pomorzu. Trzymamy kciuki za jego powodzenie – taką odpowiedź otrzymaliśmy w Urzędzie Miasta Gdyni na pytanie o powody odstąpienia od pomysłu budowy muzeum w tym mieście.

O powody zmiany, wcześniej spodziewanej lokalizacji tej placówki w Gdyni, zapytaliśmy dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego Roberta Domżała.

Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

- Przekształcenia własnościowe działek na tzw. nabrzeżu dalmorowskim w Gdyni doprowadziły do tego, że ta koncepcja nie miała wsparcia i zakotwiczenia w rzeczywistości – mówi dyrektor Domżał. - Po prostu zmienili się właściciele, a miasto Gdynia nie było już podmiotem decydującym o tym, co tam się dalej będzie działo. Sprawy „ślimaczyły się” przez kolejnych kilka lat, nie mieliśmy na co czekać, dlatego zaczęły się poszukiwania innej lokalizacji, którą znaleźliśmy we Władysławowie. To miasto okazało się zdeterminowane, z pomysłem na muzeum.

- Wierzymy, że inwestycja wpłynie pozytywnie na gospodarkę Władysławowa. Zwiększony popyt na noclegi, restauracje, sklepy z pamiątkami i inne usługi turystyczne przyczyni się do rozwoju lokalnych przedsiębiorstw - zauważa burmistrz Władysławowa Roman Kużel.

Jednym z postanowień porozumienia jest też przekazanie działki należącej do gminy na rzecz Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Ważnym etapem w powstaniu Muzeum Żeglarstwa Polskiego we Władysławowie będzie też ogłoszenie konkursu na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną. Będzie on skierowany do studentów Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Tylko te procedury mogą potrwać dwa, trzy lata. Kiedy powstanie muzeum?

- To trudne pytanie, bo jesteśmy w początkowej fazie tego projektu, ale wydaje mi się, że w ciągu tych dwóch, trzech lat będziemy mogli rozpocząć prace budowlane - dodaje dyrektor Domżał.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama