Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

43. rocznica Porozumień Sierpniowych. ECS zaprasza na szereg wydarzeń

Przed nami 43. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych, czyli niezwykle ważnego wydarzenia w najnowszej historii Polski. Europejskie Centrum Solidarności przygotowało szereg propozycji wydarzeń, związanych z Sierpniem 1980 roku. Warto z nich skorzystać.
Porozumienia Sierpniowe, Lech Wałęsa

Autor: Stanisław Składanowski

Porozumienia Sierpniowe. 43. rocznica narodzin Solidarności

Obchody Święta Wolności w ECS trwać będą w dniach 26-27 oraz 30-31 sierpnia.

- Wielki sierpień 1980 roku, gdy ponad 750 zakładów pracy i ponad 700 tysięcy osób z całej Polski dołączyło do solidarnościowego strajku okupacyjnego w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, jest mitem założycielskim wolnej Polski. Solidarność jest żywym mitem, gotowym, żeby go brać i czynić z niego użytek. Zapraszamy na ŚWIĘTO WOLNOŚCI do Gdańska, zapraszamy do Europejskiego Centrum Solidarności, abyśmy wszyscy razem zaczerpnęli z dobrych energii pamiętnego sierpnia sprzed czterdziestu trzech lat. A wszystko po to, aby wziąć na siebie część odpowiedzialności za przyszłość i spojrzeć w nią z nadzieją - pisze Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wiele zostało jeszcze do zrobienia, czyli czego historycy nie wiedzą o Sierpniu 80'

Strajk Trwa! - pod tym hasłem prowadzone będą 26 i 27 sierpnia spacery subiektywne po wystawie stałej ECS. W rolę przewodników wcielą się w sobotę Piotr Adamowicz, Ireneusz Niewiarowski oraz Jerzy Kiszkis. W niedzielę przewodnikami będą Anna Machcewicz, Andrzej Pągowski i Maciej Grzywaczewski. Z takiego spaceru można skorzystać o godzinie 11, 12.30 i 14., o godz. 17 w sobotę spacer w języku ukraińskim, przewodnikiem będzie w sobotę Lew Zacharczyszyn. W niedzielę o 17 spacer w języku białoruskim, przewodniczką będzie Taciana Lysenko.

W środę, 30 sierpnia oglądać można będzie wystawę stałą ECS, wieczorem tego dnia odbędzie się gala wręczenia nagród Medalu Wolności Słowa.

W czwartek, 31 sierpnia również dostępna będzie przez cały dzień wystawa stała ECS. Spacery subiektywne po wystawie stałej odbywać się tego dnia będą pod hasłem "Strajk! Finał!". O godz. 12.30, 14 i 15.30 w rolę przewodników tym razem wcielą się Waldemar Kuczyński, Jerzy Borowczak i Wojciech Łaski. Na placu Solidarności o godz. 11 odbędzie się uroczyste otwarcie stoczniowej Bramy nr 2 jako wspomnienie wydarzeń sprzed 43 lat. 

ZOBACZ TEŻ: Rocznica Porozumień Sierpniowych. Otwarcie historycznej bramy stoczni i ostre słowa Danuty Wałęsy 

Tego samego dnia w południe spotkanie pn. Etyka Solidarności. Refleksja w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Prof. Michał Bilewicz wygłosi wykład "Samarytanin w świecie hejtu", rozmawiać będą też prof. Ewa Łętowska, Bianka Mikołajewska i Dominik Kuc.

Co ponadto? O godz. 15 projekcja impresji filmowej "Family Trees. Emilie Brzeziński" w reżyserii Mirosława Borka i Krzysztofa Kamyszewa. O godz. 16 uroczystość wręczenia Medalu Wdzięczności, którego laureatami są Zbigniew Brzeziński i Emilie Benes Brzeziński - odbierze medal ich syn Mark Brzeziński, ambasador USA w Polsce. O godz. 17.30 Latający Uniwersytet Praw Człowieka, czyli inauguracja II edycji projektu powstałego z myślą o osobach nauczających o prawach człowieka, promujących je, realizujących w pracy i działalności społecznej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama