Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Czy Telefon Zaufania 116111 Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wróci na strony MEN?

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zbiera podpisy pod apelem do ministra Przemysława Czarnka o szerokie informowanie dzieci o telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111. To efekt zapowiedzi usunięcia informacji o tym numerze ze stron Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz z podczników szkolnych.

– Ministerstwo teraz wspiera w głównej mierze telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka. My jako fundacja od początku 2022 roku nie dostajemy na prowadzenie telefonu 116 111 żadnego rządowego wsparcia. A prowadzenie tego telefonu jest zobowiązaniem Polski wynikającym z członkostwa naszego kraju w Unii Europejskiej. Ten telefon był powołany w 2008 roku decyzją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. I to ministerstwo wspólnie z Urzędem ds. Komunikacji Elektronicznej powierzyło prowadzenie tego numeru Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. My z tego zobowiązania wywiązujemy się najlepiej jak potrafimy. Wiele pracy wkładamy m.in. w to, żeby popularyzować wiedzę o tym, że dzieci mogą uzyskać profesjonalną pomoc w telefonie zaufania, codziennie 24 godziny na dobę – wyjaśnia Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Od kilku dni pojawiają się informację, że MEiN usunęło ze swojej strony informacje o telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111, podjęło też kroki, by link do strony telefonu nie był zamieszczany w podręcznikach szkolnych. To efekt interwencji konserwatywnych stowarzyszeń Ordo Iuris oraz nauczyciele dla Wolności, którym nie podoba się, że na stronie internetowej telefonu jest odnośnik do witryny sexed.pl, założonej przez top modelkę i aktywistkę, Anję Rubik oraz psycholożkę i seksuolożkę Basię Baran w celu upowszechniania rzetelnej edukacji seksualnej w Polsce.

W 2022 r. wg danych policji aż 2031 młodych osób próbowało odebrać sobie życie, 150 prób zakończyło się śmiercią dziecka. Pod względem liczby prób samobójczych Polska zajmuje drugie miejsce w Unii Europejskiej, po Niemczech.

Tymczasem, jak podkreślaja działacze Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, w dobie narastającego kryzysu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w naszym kraju, kluczowe jest szerokie informowanie dzieci o dostępnej pomocy. W 2022 r. wg danych policji aż 2031 młodych osób próbowało odebrać sobie życie, 150 prób zakończyło się śmiercią dziecka. Pod względem liczby prób samobójczych Polska zajmuje drugie miejsce w UE, po Niemczech. Dlatego tak ważne jest jak najszersze informowanie o telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111.

Telefon 116111 został powołany decyzją MSWiA i UKE w 2008 r. i powierzony Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Jego uruchomienie jest wypełnieniem obowiązku wynikającego z członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Od początku działania konsultanci telefonu odebrali ponad 1,4 miliona telefonów, odpisali na blisko 100 tysięcy wiadomości. Podjęli też ponad 4,7 tysiąca interwencji w sytuacji zagrożenia zdrowia i/lub życia dziecka. Tylko w pierwszej połowie 2023 takich interwencji przeprowadzili 497. Telefon w języku polskim działa w trybie 24/7, w języku ukraińskim jest dostępny w godzinach 14:00-24:00. Obecnie jest w całości finansowany przez indywidualnych darczyńców i podmioty prywatne.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama