Tadeusz Makowski, długoletni działacz ludowy, animator kultury, człowiek zasłużony dla gminy Chmielno, laureat tytułu „Zasłużony dla Kultury Polskiej” zmarł w sobotę, 16 listopada. Jak wspominają ludzie, którzy mieli okazję z nim współpracować, był osobą pełną humoru i ciepła, znakomitym gawędziarzem i miłośnikiem tradycji.
Za nami XXIII Kaszubskie Dyktando, które tym razem w sobotę, 16 listopada odbyło się w Chojnicach. Prym wśród najmłodszych uczestników wiodły uczennice ze Szkoły Podstawowej w Lisich Jamach, które wygrały w dwóch kategoriach wiekowych. A nagrodę specjalną za estetykę pisania otrzymał Mikołaj Drewczyński z ZS w Skorzewie. nagrodzono też dorosłych i... zawodowców, a więc osoby zajmujące się językiem kaszubskim na co dzień.
Siódma już metalowa rzeźba mnicha w białym habicie stanęła między jeziorami w Kartuzach. Przedstawia postać rybaka Jana Czapiewskiego ze szczupakiem. To pomysł na uhonorowanie tego społecznika z okazji jego 90. urodzin i kontynuacja idei stawiania takich rzeźb w przestrzeni miasta w celu upamiętnienia kartuzów.
Długopisy poszły w ruch. W Chojnicach trwa 23. edycja Kaszubskiego Dyktanda. Przystąpiły do niego nie tylko dzieci, ale i młodzież, a nawet dorośli z całego Pomorza, w tym... senatorka Anna Górska. Po południu odbędzie się kolejna tura dla tych, którzy najlepiej poradzą sobie w pierwszym etapie tych zmagań.
Ponad 150 osób wzięło udział w drugiej w powiecie kartuskim konferencji senioralnej, zorganizowanej przez starostę kartuskiego i Powiatową Radę Seniorów pod hasłem: „Wigorowy zawrót głowy” Edycja 2024 „Bezpieczni w sieci”. Odbyła się ona w Sali Powiatowego Zespołu Szkół w Sierakowicach.
Sześć lat minęło już od momentu posadzenia w Nadleśnictwie Lipusz drzew, które tworzą niezwykły dendroglif, a więc sylwetkę orła. Efekty najlepiej widać z perspektywy... orła, a więc z góry i właśnie jesienią, gdy drzewa nabrały kolorów.
To już trzecia odsłona konkursu wiedzy o Kaszubach w nowej formule, organizowanego przez redakcję „Zawsze Pomorze”, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Samorząd Województwa Pomorskiego i Muzeum Kaszubskie w Kartuzach. Czekamy na Wasze prace!
Koło Gospodyń Wiejskich „Aksamitki” z Wszędzienia zostało laureatem I miejsca w Konkursie na Najlepszego Wystawcę Gęsiny w Swołowie koło Słupska.
Impreza „Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina” jest organizowana w Swołowie koło Słupska od 2008 roku i stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem, nie tylko na Pomorzu.
Nie będę się zagłębiać w szczegóły anatomiczne i fizjologiczne gęsi pomorskiej i zbliżonej do niej gęsi kartuskiej, bo ten tekst nie ma być poradnikiem dla osób zainteresowanych założeniem hodowli, a zachętą do odwiedzenia Swołowa.
Kulinarna biesiada z muzyką na żywo, targ produktów wiejskich z okolicy, jarmark rękodzieła, a przede wszystkim gęsina we wszelkich odsłonach, od smalcu po gęsie burgery. W Swołowie w sobotę, 9 listopada rozpoczyna się wielkie świętowanie.
W Leźnie w środę, 6 listopada przed południem konieczna była ewakuacja uczniów i pracowników szkoły podstawowej. Nie były to żadne ćwiczenia, bo na terenie placówki edukacyjnej naprawdę znaleziono niewybuch pochodzący prawdopodobnie z czasów II wojny światowej.