W sobotę i niedzielę na Skwerze Heweliusza przy ul. Rajskiej w ramach Jarmarku Św. Dominika odbędzie się już po raz trzeci Pomorskie Święto Rzemiosła. Jego organizatorem jest Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw, a jednym z patronów medialnych zostało „Zawsze Pomorze”.
11 sierpnia przypada kolejna rocznica tragicznej nawałnicy, która w 2017 roku przeszła przez województwo pomorskie, a zwłaszcza gminy Chojnice, Brusy i Czersk. Choć od tamtych wydarzeń minęło siedem lat, pamięć o tragicznie zmarłych, jest nadal żywa. Już w piątek przy obelisku zmarłych harcerek złożono kwiaty, a dziś odbędzie się msza w intencji ofiar nawałnicy.
Już w sobotę, 10 sierpnia, Żukowo stanie się stolicą pomorskiego haftu. W ten dzień zjadą się tu hafciarki i hafciarze z całego województwa, by wziąć udział w III Pomorskim Salonie Haftu Tradycyjnego.
Zapoznajcie się z wakacyjnym kalendarzem w gminie Władysławowo, by nie przeoczyć interesujących was imprez kulturalnych, rozrywkowych i sportowych. Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia!
Realizacji projektu promocji kaszubskich kulinariów podjęła się Lokalna Grupa Działania – Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby
Zwiedzili już Jastrzębią Górę (w komiksie pt. „Podróż w czasie windą Światowid”), zachwycili się Rozewiem („W świetle dwóch latarni”), a w ostatniej części są w urodzinowym Władysławowie („Domu Rybaka historia taka”).
Bartłomiej Flisikowski został po raz drugi Mistrzem w Zażywaniu Tabaki. Mistrzostwa odbyły się po raz 21. podczas Festiwalu Tradycji Kaszubskich w Chmielnie
Zima była w tym roku stosunkowo krótka, wiosnę ledwo zauważyliśmy i od wielu tygodni mamy lato. Lato, które cieszy widokiem drzew i krzewów ozdobionych kolorowymi owocami, pod których ciężarem uginają się gałęzie.
Jarmark Kaszubski w Kartuzach sięga swoją historią 1993 roku. Jest wielkim festynem bogatej kultury kaszubskiej, największą imprezą plenerową w regionie. Licznych widzów podczas minionego weekendu 20-21 lipca bawiły kabarety, zespoły folklorystyczne i popularne polskie zespoły muzyczne. W przerwach można było poszukać pamiątek rękodzielnictwa oraz posmakować czegoś regionalnego.
Jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych na Kaszubach – Wielki Odpust Kaszubski – rozpoczął się w sobotę, 20 lipca w Sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej w Sianowie. Co roku uczestniczą w nim tysiące pielgrzymów.
Setki utalentowanych twórców ludowych, rękodzielników, rzemieślników, artystów i literatów już po raz 49. gościły na największym na Kaszubach, wydarzeniu targowym prezentującym rękodzieło i sztukę ludową. Jarmark Wdzydzki przekroczył zarazem okrągła „pięćdziesiątkę”, bowiem odbywa się już od 1973 roku.
Wielki Odpust Kaszubski, jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych na Kaszubach, rozpocznie się w sobotę, 20 lipca w Sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej w Sianowie w gminie Kartuzy. Co roku uczestniczą w nim tysiące pielgrzymów.