Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Banki słoików działają w Gdańsku. W tych punktach odbierzesz słoiki na przetwory

Sezon na przetwory trwa w pełni. Osoby, którym zabraknie słoików, zamiast kupować nowe, mogą w Gdańsku skorzystać z banków słoików. Pięć punktów wymiany stanęło w różnych miejscach miasta. Autorką pomysłu jest Natalia Grzymała, mieszkanka Dolnego Miasta.
bank słoików w Gdańsku

Autor: Patrycja Lniska | Zawsze Pomorze

Bank słoików. Co to jest?

Natalia Grzymała, mieszkanka Dolnego Miasta w Gdańsku wcześniej prowadziła uliczną szafę, w której można było wymieniać się różnymi rzeczami. Teraz wpadła na pomysł, by zorganizować banki słoików.

– Słoiki to, w pewnym sensie, nasz zasób, można ich używać właściwie w nieskończoność, dopóki nie są uszkodzone. Nie wiem, dlaczego jest system kaucyjny butelek, a nie ma czegoś takiego dla słoików. Przyzwyczailiśmy się, że je się po prostu wyrzuca. Oczywiście, są one poddawane recyklingowi, ale zużywa się przecież przy tym energię na transport – bo trzeba je zawieźć do huty szkła, a także na podgrzanie stłuczki szklanej do tysiąca stopni Celsjusza, z której następnie wytwarza się nowe słoiki – mówi.

PRZECZYTAJ TEŻ: Nie rezygnujmy z konserwowania żywności. O naszym sukcesie będzie stanowić otwartość umysłu na nowe doznania

Dzięki finansowemu wsparciu z programu INNaczej Gdańskie Innowacje Społeczne pomysłodawczyni udało się pozyskać podstawowe środki na wcielenie jej planu w życie. Tak powstały tzw. banki, w których można zostawiać niepotrzebne słoiki lub zabierać je do domu, jeśli akurat nam się skończyły. Szafki, które znajdują się tych punktach, powstały z materiałów z odzysku. Przygotowali je mieszkańcy Dolnego Miasta. Stworzyli też specjalne oznaczenia, przypominające, że najważniejsze jest, aby oddawać słoiki czyste i z nakrętkami.

– Wbrew pozorom, nie było łatwo znaleźć odpowiednie miejsca. Szukałam punktów blisko mieszkańców, na przykład przy spółdzielniach mieszkaniowych, jednak niektóre z nich się nie zgodziły. Akcja trwa od tygodnia i mamy nadzieję, że się rozrusza. Jeśli ktoś chce założyć swój własny punkt albo ma pomysł, gdzie może powstać kolejna szafka, zapewnimy grafikę oraz podstawowe informacje. Niech żyje obieg rzeczy – dodaje pomysłodawczyni.

Banki słoików w Gdańsku. Lista punktów wymiany

Punkty ze słoikami stanęły w 5 miejscach w Gdańsku:

  • Rynek przy ul. Elbląskiej (przy wejściu od tramwaju, po lewej stronie, w rogu płotu), w poniedziałki, czwartki i soboty od godz. 7:00 do 16:00,
  • Rynek na Przymorzu (wejście od ul. Krzywoustego), codziennie od godz. 7:00 do 20:00,
  • Gdańsk Wrzeszcz – podwórko Fundacji RC/Dom Sąsiedzki w Pałacu, ul. Grunwaldzka 5, całodobowo,
  • Bank Żywności w Trójmieście, ul. Aksamitna 4, wtorki od godz. 13:00 do 18:00, poniedziałki, środy, czwartki i piątki od godz. 10:00 do 15:00,
  • Dolna Brama 8.

PRZECZYTAJ TEŻ: Lista Produktów Tradycyjnych. Jest już na niej 186 pozycji z województwa pomorskiego

Dodatkowo cały czas działa specjalna grupa na Facebooku pn. Bank Słoików Trójmiasto dla tych, którym niepotrzebne słoiki zalegają w piwnicy, jak i dla tych, którzy potrzebują słoików do przetworów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama