Bezpiecznewybory.pl. Jak nie paść ofiarą dezinformacji?

Zabezpieczenie stron internetowych – także dla komitetów wyborczych, demaskowanie dezinformacji w tym tzw. deepfake, ale też udostępnianie wiedzy na temat zasad i procedur wyborczych. To wszystko i wiele więcej oferować ma portal Bezpiecznewybory.pl. Przed wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na 15 października 2023 r. uruchomili go polscy eksperci od cyberbezpieczeństwa przy wsparciu Google, Meta i TikTok.
Jacek
Wierciński
2.09.2023 / 05:00

Wybory 2023. Jak nie dać się oszukać?

Jak Google weryfikuje reklamy wyborcze i w jaki sposób zgłosić w największej wyszukiwarce świata szkodliwe, kłamliwe czy niezgodne z przepisami treści będące elementem kampanii? Gdzie zgłosić łamanie ciszy wyborczej i jak sprawdzić, kto płaci za mającą wpłynąć na wyniki głosowania reklamę, „wyskakującą” w serwisie Youtube? - na te i wiele innych pytań odpowiedzi ma lub będzie miał uruchomiony przez ekspertów z państwowego instytutu badawczego NASK. - Strona bezpiecznewybory.pl ma na celu przeciwdziałanie manipulacjom żerującym na ludzkiej łatwowierności, braku wiedzy, uprzedzaniach i stereotypach - wskazuje Wojciech Pawlak, dyrektor NASK. Mamy nadzieję, że zgłoszenia i rejestracja ewidentnych metod dezinformacyjnych pomogą ograniczyć ich wpływ w toczącej się debacie wyborczej.

Wojciech Pawlak
dyrektor NASK

Cyberataki sieciowe to najbardziej widoczny przejaw agresji przeciwko społeczeństwu. Jednocześnie toczy się mniej widoczna, ale równie brutalna wojna dezinformacyjna, która może zaogniać bieżącą sytuację, a w dłuższej perspektywie prowadzić nawet do rewizji naszych sojuszy czy strategii rozwojowych

Czym jest portal bezpiecznewybory.pl?

  • Serwis bezpiecznewybory.pl jest ogólnodostępnym miejscem zgłaszania incydentów cyberbezpieczeństwa i dezinformacji oraz kompendium wiedzy wyborczej. W portalu znajdują się aktualne, zweryfikowane informacje dotyczące wyborów i ich bezpieczeństwa. Strona powstała z inicjatywy NASK i przy wsparciu: Google, Meta i TikTok.
  • Witryna oferuje wszystkim zainteresowanym, w tym komitetom wyborczym, bezpłatne skanowanie stron internetowych pod kątem bezpieczeństwa zaawansowanym narzędziem Artemis, rozwijanym przez działający w strukturach NASK zespół CERT Polska.
  • Za pośrednictwem portalu można zgłaszać do NASK i CERT Polska incydenty cyberbezpieczeństwa i dezinformację. Znajdują się w nim także m.in. informacje i linki do rozwiązań i procedur Google, Meta i TikTok dotyczących zarządzania treściami oraz możliwości i zasad publicznej ekspresji.
  • Portal publikuje komunikaty i kalendarium wyborcze, przedstawia dobre praktyki w zwalczaniu zagrożeń internetowych, pomaga w rozpoznawaniu technik manipulacji.

W działania edukacyjne, informacyjne oraz rozwój serwisu bezpiecznewybory.pl zaangażowali się również partnerzy inicjatywy: Google, Meta i TikTok.

Graficzna ilustracja portalu bezpiecznewybory.pl

Graficzna ilustracja portalu bezpiecznewybory.pl

Wielu użytkowników odwiedza Google i YouTube, by znaleźć informacje o politykach i partiach politycznych, brać udział w akcjach społecznych i wyrobić sobie opinię na temat bieżących wydarzeń - wymienia Jagoda Zakrzewska, menadżerka ds. Relacji Rządowych i Polityk Publicznych Google. - Jest to szczególnie istotne w tak kluczowym dla funkcjonowania demokracji momencie, jakim są wybory. Mamy nadzieję, że strona bezpiecznewybory.pl przyczyni się do szerszej popularyzacji naszych zasad i procedur dotyczących zarządzania treściami, a także zasobów dostępnych dla obywateli, urzędów, kandydatów, organizacji pozarządowych i indywidualnych twórców treści politycznych, dających szersze możliwości udziału w dyskusji wyborczej.

PRZECZYTAJ TEŻ: Po pierwsze monitorować. Po drugie nie straszyć, że wybory zostaną nam „ukradzione”

Według badań sfinansowanych właśnie przez Google, a przeprowadzonych we wrześniu 2022 roku przez Ipsos i Central European Digital Media Observatory (CEDMO), zarówno w skali całego regionu, jak i samej Polski w grupie osób dorosłych (18-65 lat) 29 procent badanych czuje się silnie dotkniętych dezinformacją w mediach, dotkniętych średnio czuje się 57 proc., a słabo - jedynie 11 proc.

Po co powstał serwis bezpiecznewybory.pl?

Intencją jest ograniczanie dezinformacji, zapobieganie fake newsom czy przeciwdziałanie zagrożeniom i naciskom, które mogą pojawić się w związku z trwającą wojną hybrydową. Z możliwości, jakie daje serwis mogą korzystać przedstawiciele wszystkich komitetów wyborczych, którym zależy na transparentności kampanii wyborczej i bezpieczeństwie najważniejszego wydarzenia w tegorocznym kalendarzu politycznym Polski.

PRZECZYTAJ TEŻ: Posłowie KO zachęcali w Gdańsku do kontroli wyborów

Jak wyjaśniają specjaliści od cyberbezpieczeństwa z NASK, w sieci pojawiają się nowe, coraz bardziej wyrafinowane sposoby oszustw, fałszowania treści i manipulacji. Wykorzystywane są technologie deepfake do tworzenia sfabrykowanych obrazów, filmów czy przekazów głosowych. Edukacja, przygotowująca m.in. do rozpoznawania tego rodzaju mistyfikacji, jest jednym z głównych celów portalu bezpiecznewybory.pl. W ramach edukacyjnego komponentu projektu NASK planuje zorganizować zarówno specjalne spotkania edukacyjne, jak i opracować materiały edukacyjne dla komitetów wyborczych na temat identyfikacji i przeciwdziałania cyberzagrożeniom.

Czytaj też: Znamy wszystkich pomorskich kandydatów Lewicy do Sejmu. Ile mogą zdobyć mandatów?

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze