Rząd zapowiada bon energetyczny. Kto
go otrzyma?

Bon energetyczny to nowy pomysł rządu za walkę ze skutkami rosnącej inflacji. Zapowiedział go wiceminister finansów Piotr Patkowski w programie „Sedno sprawy” na antenie Radia Plus. – To będzie kwota zależna od wielkości gospodarstwa domowego – powiedział wiceminister.
Patrycja
Cybulska
3.11.2021 / 17:01

W rozmowie z Radiem Plus we wtorek, 2 listopada wiceminister finansów Piotr Patkowski zapowiedział nowy pomysł rządu na walkę ze skutkami inflacji. To bon energetyczny, który ma rekompensować wzrastające koszty ciepła, prądu, gazu i benzyny.

– Natomiast nie będziemy tego, przynajmniej takie jest na ten moment założenie, nie będziemy tego wiązać konkretnie z rachunkami Polaków, tylko chcemy Polakom takie środki przeznaczyć i Polacy będą w ramach własnych decyzji zastanawiali się, na które swoje wydatki to przeznaczyć. To jest rozwiązanie, które na przykład proponują w tym momencie Francuzi – powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski.

Bon energetyczny. Kto go otrzyma?

Bon energetyczny otrzymają tylko osoby zagrożone ubóstwem energetycznym. Wiceminister finansów zapowiedział, że gotowy jest już projekt rekompensat.

– Chcielibyśmy, żeby on dotyczył ponad miliona gospodarstw domowych w Polsce. I to zdecydowanie ponad 1 mln gospodarstw domowych. To jest kwota 1,5 miliarda złotych, którą chcemy przeznaczyć od 1 stycznia roku 2022, ale też pan premier Morawiecki zapowiedział, że ta kwota wzrośnie nawet do 3 mld złotych, więc pewnie ten projekt będzie rozszerzany – powiedział Piotr Patkowski.

Bon energetyczny. Jak kwota?

Według zapowiedzi wiceministra finansów, wysokość bonu energetycznego będzie zależała od wielkości gospodarstwa domowego. Dofinansowanie będzie wypłacane co miesiąc.

Bon energetyczny. Kiedy?

Szczegółowe zasady przyznawania bonu energetycznego ma w najbliższych dniach przedstawić autor projektu ustawy, czyli Ministerstwo Klimatu.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze