(fot. Pixabay.com | Zdjęcie ilustracyjne) 

W Gdańsku możesz wypożyczyć choinkę na święta

Zamiast kupować, mieszkańcy Gdańska mogą w tym roku wypożyczyć świąteczne drzewko. W ramach akcji „Wypożycz choinkę” Zakład Utylizacyjny na kilka tygodni przekazuje drzewko. Jednym gestem wspierasz środowisko i zwierzęta w potrzebie. Już można rezerwować drzewka, odebrać je będzie można 19 grudnia.
Małgorzata
Gradkowska
13.12.2021 / 11:36

Opieka nad chorymi zwierzętami kosztuje – także dzikimi. Od ośmiu lat opiekuje się nimi Pomorski Ośrodek Rehabilitacyjny Dzikich Zwierząt Ostoja. W placówce Ostoi prowadzony jest szpital dla poszkodowanych dzikich zwierząt. Zakład Utylizacyjny we współpracy z agencją Engine, która pro bono stworzyła platformę ułatwiającą rezerwację świątecznego drzewka, dają możliwość wsparcia dzikich zwierząt właśnie poprzez wypożyczenie umieszczonej w doniczce choinki na święta.

- Wypożyczenie choinki w doniczce jest świetnym rozwiązaniem, gdy nie wyobrażamy sobie świąt bez żywego drzewka, ale nie chcemy pozwolić na wycinkę drzewek - mówi Iwona Bolt, rzecznik prasowy Zakładu Utylizacyjnego. - Ci, którzy mieli już doświadczenie z choinkami w doniczkach wiedzą, że po świętach można ją wsadzić do ziemi, jednakże bardzo często stan takiego drzewka nie pozwala na to. W zakładzie i w takiej sytuacji sobie poradzimy. Po pierwsze oddane po świętach drzewka przejdą w szkółce przyzakładowej regenerację, a te, które będą zbyt osłabione zostaną przekompostowane na polepszacz gleby. Tym sposobem wrócą do obiegu już jako środek poprawiający właściwości ziemi, co z kolei pomoże innym roślinom we wzroście.

Jak wypożyczyć choinkę?

Jak pozyskać choinkę? Trzeba wejść na stronę choinka.zut.com.pl, wybrać drzewko i wpłacić darowiznę na konto Ostoi - każda choinka oddana pod opiekę wymaga darowizny w wysokości minimum 70 zł na rzecz Ośrodka.

Akcja już trwa, odbiór choinek planowany jest 19 grudnia - w godzinach 9-12 z placu w ZU przy ul. Jabłoniowej 55.Drzewka będą wydawane po podpisaniu oświadczenia przejęcia opieki nad drzewkiem.

Do każdego świerku dołączona będzie instrukcja z podstawowymi informacjami na temat warunków, w jakich drzewko powinno być przechowywane oraz sposobu i częstotliwości podlewania, aby zatroszczyć się o nie możliwie najlepiej.

Do wyboru jest 100 żywych drzew z gatunku świerk zwyczajny o wysokości od 100 do 150 cm wraz z donicą. Możliwość rezerwacji drzewek będzie dostępna od 7 grudnia. Następnie należy uregulować opłatę na konto Ostoi - minimum 70 zł. Na to mamy dwa dni po dokonaniu rezerwacji. Jeżeli nie zapłacimy w tym czasie - drzewko wróci do puli drzewek do zarezerwowania.

Pod zdjęciem z każdym drzewkiem jest informacja, jakie opiekę nad jakim zwierzęciem wesprze tymczasowym właściciel choinki – np. pod „jedynką” jest bielik. U tego konktretnego ptaka zdiagnowzowano silne zatrucie redentycydami. Udało się go uratować, a kwota z wypożyczenia choinki przeznaczona zostanie na rehabilitację bielików.

Co z choinką po świętach?

Choinkę trzeba zwrócić do Zakładu Utylizacyjnego najpóźniej do 8 stycznia. Choinka nie powinna mieć połamanych gałęzi, nie należy jej też przesadzać ani zmieniać donicy.

Oddanie choinek będzie możliwe w Punkcie Informacyjnym Zakładu (biuro ochrony, przy bramie nr 4) przy ul. Jabłoniowej 55. Drzewka można oddawać w godzinach pracy ZU: od poniedziałku do piątku od godz. 6-18, w soboty między 6-14.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze