Marie Zélie

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Dochodzenie w sprawie gdańskiej marki Marie Zélie. Około 70 pokrzywdzonych

Marie Zélie rozgłos zdobywała dwukrotnie. Po raz pierwszy kilka lat temu, osiągając spory sukces, sprzedając w Internecie swoje „perfekcyjnie zaprojektowane, wykonane z dobrych materiałów, łatwe w codziennym użyciu, wygodne i dostępne” damskie kreacje. I drugi raz, mniej więcej przed rokiem, kiedy zaczęła mieć poważne kłopoty ze zwrotami pieniędzy niezadowolonym klientkom. Teraz sprawa gdańskiej marki odzieżowej badana jest przez śledczych. Choć nikomu nie przedstawiono zarzutów, podejrzenia dotyczą oszustwa i około 70 pokrzywdzonych.
Jacek
Wierciński
5.08.2022 / 15:39

– Problemy ze zwrotami pojawiły się wiosną 2021 roku. Ja poważnie nie ucierpiałam. Mniej więcej w tym czasie zdarzyło mi się czekać na pieniądze za zwróconą sukienkę około miesiąca, ale odzyskałam je po wysłaniu e-maila z napomnieniem. Wiem jednak, że są klientki, które od wielu miesięcy czekają na zwroty kwot liczonych w tysiącach złotych – opowiadała gdańszczanka [imię i nazwisko do wiadomości redakcji], która w lutym 2022 roku zgłosiła się do Zawszepomorze.pl, sygnalizując temat poważnych nieprawidłowości, do jakich mogło dochodzić w spółce Marie Zélie.

Powołująca się na katolickie wartości i umieszczająca na metkach skrót: A.M.D.G. [„Ad maiorem Dei gloriam” – „Na większą chwałę Bożą”] firma, wówczas zapowiadająca „restrukturyzację”, do dziś nie odpowiedziała na wysłaną wtedy prośbę o komentarz do sytuacji. W międzyczasie Marie Zélie stała się antybohaterką wielu publikacji medialnych, a liczba członkiń internetowej grupy „Marie Zélie – walka o zwrot środków” przekroczyła 1,5 tysiąca.

ZOBACZ: Skromność, elegancja, restrukturyzacja. Gdańska marka odzieżowa Marie Zélie ma kłopoty

Jak się dowiedzieliśmy, postępowanie w sprawie spółki Marie Zélie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Oliwa (właśnie w tej dzielnicy znajduje się siedziba firmy).

– Dochodzenie zostało wszczęte w dniu 28 kwietnia 2022 roku w sprawie doprowadzenia w okresie od sierpnia 2021 roku do lutego 2022 roku w Gdańsku do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci pieniędzy wielu klientów, po uprzednim wprowadzeniu w błąd co do okoliczności związanych ze zwrotem pieniędzy po dokonanym zwrocie uprzednio zakupionego towaru – potwierdza prokurator Mariusz Duszyński z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, który precyzuje, że postępowanie prowadzone jest na okoliczność oszustwa, zagrożonego karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Marie Zélie

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Jak słyszymy, śledczy na obecnym etapie prowadzą postępowanie w fazie „in rem”, a więc nikomu, przynajmniej jak dotąd, nie przedstawili zarzutu popełnienia przestępstwa. Nie na wszystkie zadane prokuraturze pytania dotyczące sprawy marki odzieżowej udało nam się otrzymać odpowiedź. Dowiedzieliśmy się jednak, że do organów ścigania trafiło około 70 zawiadomień pokrzywdzonych klientów sklepu internetowego mariezelie.com.

Prośbę o komentarz/stanowisko również tym razem przesłaliśmy do gdańskiej firmy odzieżowej. Gdy go otrzymamy, opublikujemy go tutaj.

Marie Zélie

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze