(fot. Canva | Zdjęcie ilustracyjne) 

Dolne Powiśle z nową trasą rowerową. Z dawnej serowarni nad jezioro

Dolne Powiśle otrzyma wkrótce kolejne miejsce do aktywnego wypoczynku i rekreacji. Powstaje ścieżka rowerowa z Dzierzgonia do oddalonego o kilka kilometrów jeziora Kuksy.
Redakcja
Zawsze Pomorze
19.04.2023 / 11:51

Jezioro Kuksy obecnie popularne jest najbardziej ...zimą, to za sprawą systematycznych spotkań „morsów” zażywających lodowatych kąpieli. Organizowane są nawet zloty cieszące się dużym zainteresowaniem. Latem również wiele osób zażywa tam relaksu nad wodą, jednak by się nad Kuksy dostać niezbędny jest samochód. Jazda rowerem na skraju gminnej drogi nie jest przyjemna, w dodatku wymaga pewnej kondycji z powodu sporych wzniesień i podjazdów.

Burmistrz Dzierzgonia Jolanta Szewczun już od kilku lat poszukiwała możliwości pozyskania środków na lepsze zagospodarowanie brzegów jeziora Kuksy oraz umożliwienia wygodniejszego dojazdu. Powstał projekt uporządkowania terenu nad wodą, by powstała tam plaża z podstawowym zapleczem socjalnym. Z miastem Dzierzgoń ma ją połączyć ścieżka rowerowa, przy której przewidziane są miejsca odpoczynku dla mniej wytrzymałych cyklistów. Ścieżka rozpoczynać się będzie przy budynku dawnej serowarni w Dzierzgoniu, który stanowił część działającej kiedyś lokalnej mleczarni. Dziś mocno zaniedbany, zostanie przywrócony do dobrego stanu technicznego i służyć będzie lokalnym organizacjom pozarządowym.

Samorząd Dzierzgonia zawarł już umowę z Kwidzyńskim Przedsiębiorstwem Robót Drogowo-Budowlanych Strzelbud na wykonanie ścieżki rowerowej wraz z miejscami wypoczynku na trasie Dzierzgoń-Kuksy oraz adaptację budynku dawnej serowarni przy ul. Słowackiego w Dzierzgoniu. Całość prac kosztować będzie 11,5 miliona złotych, ponad 7,5 miliona gmina pozyskała z programu Polski Ład. Nowa trasa ma być gotowa jeszcze w tym roku.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze