dom rosyjski gdansk rosyjskie centrum nauki i kultury

(fot. Karol Uliczny | Zawsze Pomorze)

To koniec Domu Rosyjskiego w Gdańsku? Miasto mówi: Basta!

Gdański urząd wezwał Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury do niezwłocznego opuszczenia lokalu przy ul. Długiej 35. Dom Rosyjski funkcjonuje w tamtym miejscu od blisko 40 lat, ale kilka dni temu wygasła umowa najmu i nie ma już zielonego światła na jej przedłużenie.
Olek
Knitter
7.03.2022 / 10:57

Od 1984 roku w lokalu przy ul. Długiej 35 swoją działalność prowadzi Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury. Do tej pory Dom Rosyjski funkcjonował tam – w porozumieniu miasta z Ministerstwem Spraw Zagranicznych – na preferencyjnych stawkach wynajmu, gdyż stronie polskiej zależało m.in. na utrzymaniu Instytutu Kultury Polskiej w Sankt Petersburgu.

Umowa skończyła się jednak 28 lutego i, zgodnie z nową rekomendacją ministerstwa, w marcu miała wejść w życie uchwała mówiąca o wynajmie za pełną stawkę. Obrót wydarzeń zmieniła jednak agresja Rosji na Ukrainę. Jak przyznał wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak, wystąpił on o wstrzymanie kolejnych ruchów w tej sprawie, a miasto wystąpiło do MSZ o nowe stanowisko.

PRZECZYTAJ TEŻ: Działalność Domu Rosyjskiego w Gdańsku stoi pod znakiem zapytania

Rosjanie dolali jeszcze oliwy do ognia chcąc – już po ataku na Ukrainę – zorganizować przy Długiej imprezę „Rosyjska Maslenica”, czyli wesołą zabawę z tańcami i poczęstunkiem. Ostatecznie nic takiego nie miało miejsca, ale wydaje się, że to początek końca tej instytucji w Gdańsku, a przynajmniej w tamtym miejscu. W Gdańsku już nie chcą Domu Rosyjskiego, nawet po normalnych stawkach wynajmu.

– Wezwaliśmy Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury do niezwłocznego opuszczenia lokalu przy ul. Długiej 35 – poinformował w poniedziałek, 7 marca wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak.

Gdańskie Nieruchomości w piątek, 4 marca skierowały do Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury pismo, w którym poinformowały, że, w związku z zakończeniem umowy najmu, wzywają do opuszczenia niezwłocznie lokalu przy ul. Długiej 35.

pismo Dom Rosyjski Gdańskie Nieruchomości

 

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze