Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Na polskim „Balladyna” i Adam Małysz

Typowali „Kamienie na szaniec” albo „Dziady” lub „Pana Tadeusza”. Tymczasem to „Balladyna” okazała się główną postacią tegorocznego egzaminu ósmoklasistów z języka polskiego. Jutro zmierzą się z matematyką.
Na polskim „Balladyna” i Adam Małysz
Egzamin klas 8 w SP nr 8 w Chojnicach

Autor: fot. Olek Knitter | Zawsze Pomorze

Ósmoklasiści we wtorek 23 maja na swoim pierwszym egzaminie - z języka polskiego - pracowali nad tematami związanymi z fragmentem „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Na jego podstawie musieli m.in. ocenić, czy tytułowa bohaterka ujawnia fakty ze swojej przeszłości i czy opisanej w nim scenie towarzyszyły niepokojące zjawiska w przyrodzie.

W zadaniach otwartych musieli wykazać się też znajomością innych lektur - np. wskazać bohatera dowolnej z takich lektur, który przejawiał jedną z trzech wymienionych cech: rozwagę, optymizm lub odpowiedzialność.

- Łatwo było, cieszę się, że to „Balladyna” - mówi Kinga, ósmoklasistka z Gdańska. - Zresztą w ostatnim tygodniu kilka razy w powtórkach mi się pojawiała, więc odetchnęłam z ulgą, jak zobaczyłam temat.

W internecie wcześniej uczniowie spekulowali, że na egzaminie pojawi się motyw patriotyzmu i dialogu, a wypracowanie może dotyczyć Dziadów albo Kamieni na Szaniec

- Spodziewałem się „Kamieni na szaniec” albo „Latarnika” – przyznaje jej kolega Kazik. - Ale i tak się cieszę, bo próbny egzamin był trudniejszy.

Uczniowie musieli też zmierzyć się z dotyczącym talentu tekstem Jolanty Marii Berent „Odblokuj swój talent”, a potem jego fragment zestawić z wypowiedzią Adama Małysza, że: „Sam dar nie wystarczy. On może w tobie drzemać i nigdy się nie obudzić, jeśli sam nie zechcesz go obudzić”.

Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań na egzaminie z polskiego można uzyskać 45 punktów. W pierwszej części arkusza CKE są zadania oparte na dwóch tekstach, druga część to wypracowanie na jeden z dwóch zadanych tematów.
Najwyżej punktowanym zadaniem jest wypracowanie (20 punktów). 

W środę 24 maja ósmoklasiści podejdą do egzaminu pisemnego z matematyki, a w czwartek egzaminu z języka obcego.

Kiedy wyniki?

Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 3 lipca. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają 6 lipca.

Przypomnijmy - przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie może przystąpić do któregokolwiek egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to będzie go pisał w drugim terminie - w dniach 12-14 czerwca.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka