przejęcie Lotosu przez Orlen

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Orlen przejął Lotos. Połączenie stało się faktem

Grupa Lotos stała się częścią Orlenu. W poniedziałek, 1 sierpnia spółki poinformowały o sformalizowaniu procesu połączenia, co nastąpiło na skutek wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.
Karol
Uliczny
1.08.2022 / 09:54
Aktualizacja
godz. 12:20

Prezes Obajtek dziękował Komisji Europejskiej, premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz ministrowi Jackowi Sasinowi.

– Wszyscy mówili, że skończy się na liście intencyjnym. Stało się inaczej, ponieważ ja nigdy się nie poddaję. Zapewniam państwa, że czeka nas nowa przyszłość – mówił prezes Orlenu. – Za nami walne zgromadzenie Lotosu. 99 proc. akcjonariuszy zgodziło się na ten proces, w tym właściciele instytucjonalni, którzy znają rynki kapitałowe i znają się na tym biznesie pod względem bezpieczeństwa. To jest najlepsza ocena tej fuzji. Jak widać, inwestorzy ocenili doskonałe przygotowanie tego procesu. Chyba nigdy nie było również takie poparcia dla tego procesu od strony społecznej – stwierdził Daniel Obajtek.

przejęcie Lotosu przez Orlen, konferencja w Gdańsku, Daniel Obajtek

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

przejęcie Lotosu przez Orlen, konferencja w Gdańsku, Daniel Obajtek

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

przejęcie Lotosu przez Orlen, konferencja w Gdańsku, Daniel Obajtek

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Szef płockiego koncernu zapowiedział rozpoczęcie prac nad aktualizacją strategii Orlenu, która zostanie ogłoszona na przełomie roku. Ma opierać się na trzech filarach:

  • bezpieczeństwo Polski i regionu,
  • transformacja energetyczna,
  • inwestycje w nowoczesne technologie, przede wszystkim petrochemiczne. 

Prezes odniósł się również do sprzedaży węgierskiej spółce MOL ponad 400 stacji Lotosu. Stwierdził, że jeżeli ktoś ocenia całą transakcję przez pryzmat stacji, to nie zna się na ekonomii.

– Nie znaleźliśmy w firmie MOL rosyjskiego kapitału. Znaleźliśmy za to 20 proc. kapitału polskiego.

Poinformował również o planach przejęcia PGNiG na przełomie października i listopada.

godz. 11:50

W siedzibie byłego już Lotosu przy ul. Elbląskiej w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa poświęcona procesowi tworzenia koncernu multienergetycznego przez PKN Orlen. Z dziennikarzami spotkał się m.in. prezes tej spółki, Daniel Obajtek. Termin konferencji nie był przypadkowy. 1 sierpnia dokonano wpisu do KRS, który zakończył proces fuzji Orlenu z Grupą Lotos. Pojawili się na niej członkowie zarządu Orlenu oraz Lotosu, z prezes Zofią Paryłą na czele.

Konferencję rozpoczęto minutą ciszy, w związku z 78. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.

– To wielki dzień w polskiej gospodarce i historii firm. Połączony koncern będzie kołem zamachowym całej gospodarki. Jesteśmy konsekwentni w działaniu w zakresie strategii. Pomysł połączenia tych firm był od 30 lat, ale brakowało wizji oraz determinacji. Tę decyzję należało jednak podjąć dla dobra całej gospodarki. W ten proces zaangażowani byli eksperci, ale również pracownicy obu firm – mówi prezes Obajtek.

przejęcie Lotosu przez Orlen, konferencja w Gdańsku, Daniel Obajtek

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

przejęcie Lotosu przez Orlen, konferencja w Gdańsku, Daniel Obajtek, Zofia Paryła

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

przejęcie Lotosu przez Orlen, konferencja w Gdańsku, Daniel Obajtek

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Wcześniej

– Od dzisiaj razem z @Grupą LOTOS. Jesteśmy jedną firmą! Połączony koncern to optymalizacja kosztów zakupu i logistyki ropy oraz większa stabilności w czasie rynkowych wahań. Rozpoczynamy pracę by pozytywne efekty połączenia były widoczne dla naszych klientów jak najszybciej – napisał na Twitterze Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Spółka w poniedziałek poinformowała o dokonaniu 1 sierpnia 2022 r. wpisu w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, przez Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi XX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, o połączeniu PKN Orlen ze spółką Grupa Lotos, podwyższeniu kapitału zakładowego oraz zmianach statutu PKN Orlen uchwalonych przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PKN Orlen 21 lipca 2022 r.

PRZECZYTAJ TEŻ: Komisja Europejska zgodziła się na połączenie PKN Orlen i Grupy Lotos

Połączenie przeprowadzone zostało poprzez przeniesienie całego majątku Grupy Lotos, obejmującego wszystkie prawa i obowiązki, przy jednoczesnym podwyższeniu kapitału zakładowego spółki w drodze emisji akcji połączeniowych, które spółka wyda akcjonariuszom Grupy Lotos. (...) Wpis ten wywołuje skutek wykreślenia Grupy Lotos z rejestru. W momencie przejęcia, akcjonariusze Grupy Lotos objęli nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN Orlen, i stali się akcjonariuszami tej spółki. W wyniku fuzji, udział Skarbu Państwa w połączonym koncernie wzrośnie do ok. 35 proc. Zakładając następnie połączenie z PGNiG, udział ten zwiększy się istotnie.

„1 sierpnia 2022 r. Grupa Lotos SA stała się częścią Grupy Orlen – czytamy z kolei w komunikacie na stronie Lotosu. – Podczas integracji obydwu firm, na witrynie lotos.pl dostępne będą informacje dla klientów indywidualnych i biznesowych korzystających z oferty dawnej Grupy Lotos i jej spółek, oraz informacje dotyczące ofert pracy w spółkach wchodzących w skład dawnej Grupy Lotos. W związku z połączeniem obydwu firm, aktualne informacje dotyczące relacji inwestorskich dostępne będą na witrynie orlen.pl w zakładce: relacje inwestorskie”.

PRZECZYTAJ TEŻ: Akcjonariusze za fuzją Lotosu z Orlenem

W siedzibie byłego już Lotosu w poniedziałek, 1 sierpnia o godz. 11:30 odbędzie się konferencja prasowa prezesa Orlenu, w czasie której Daniel Obajtek będzie mówił na temat budowy koncernu multienergetycznego.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze