Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ

8-tygodniowy chłopiec doznał w wypadku
w Gdańsku ciężkich obrażeń głowy. Wyrok dla rodziców

Kary więzienia w zawieszeniu usłyszeli rodzice 8-tygodniowego chłopca, który jesienią 2020 roku odniósł ciężkie obrażenia głowy w wypadku samochodowym w Gdańsku. Za kierownicą auta, pomimo zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, siedział ojciec dziecka. W szpitalu, skazana nieprawomocnym wyrokiem para, przekonywała, że dwumiesięczny syn wypadł z nosidełka.
Jacek
Wierciński
30.12.2022 / 15:25

– Ustalono, że obrażenia chłopca miały związek z wypadkiem drogowym, do którego doszło 22 października 2020 roku w Gdańsku około godziny 13.30. Ojciec dziecka na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w bariery energochłonne pod wiaduktem SKM. Chłopiec wypadł z niewłaściwie zamontowanego nosidełka samochodowego, w którym był przewożony, w wyniku czego odniósł ciężkie obrażenia głowy – mówi o informacjach zebranych na etapie śledztwa prokurator Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Są one znacząco rozbieżne z tym, co wieczorem wymienionego dnia twierdziła matka chłopca, po przywiezieniu go do szpitala. Przekonywała wówczas, że dziecko, po prostu, wypadło z nosidełka. Jej tłumaczenia nie przekonały lekarzy, a sprawą zajęli się śledczy.

Według ich informacji, rodzice „oddalili się z miejsca wypadku, nie podejmując działań, w celu udzielenia dziecku pomocy medycznej”, a ojciec chłopczyka miał wcześniej prawomocnie orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

PRZECZYTAJ TEŻ: Gdynia: Wyrok za połamany kręgosłup po pęknięciu liny przy skoku na bungee

Dlatego, jak słyszymy, w oparciu o zebrany materiał dowodowy, prokurator zarzucił mężczyźnie nieumyślne spowodowanie wypadku, w następstwie którego jego syn „doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w postaci choroby realnie zagrażającej życiu”, oraz naruszenie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Dodatkowo, zgodnie z twierdzeniem oskarżenia, dwoje rodziców miało dopuścić się narażenia dziecka, wbrew ciążącemu na nich obowiązkowi, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poprzez niewłaściwe zabezpieczenie nosidełka samochodowego, w którym dziecko było przewożone, a także nieudzielenia pomocy po wypadku.

– Oskarżeni przyznali się do popełnienia zarzuconych im czynów – zaznacza prokurator Grażyna Wawryniuk.

Chłopiec doznał ciężkich obrażeń głowy podczas wypadku w Gdańsku. Wyrok dla rodziców

Jak tłumaczy, matka i ojciec zostali uznani za winnych, choć Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w nieprawomocnym wyroku zmodyfikował kwalifikację karną czynów, których się dopuścili.

Wobec oskarżonego orzeczone zostały kara łączna 1 roku więzienia z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby, wynoszący 3 lata, a także 3-letni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych i zadośćuczynienie na rzecz małoletniego w kwocie 150 tysięcy złotych. Z kolei matka dwumiesięcznego chłopca została skazana na 6 miesięcy pozbawienia wolności, warunkowo zawieszonych na 2 lata.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze