elektrownia na Westerplatte

(fot. MIIWŚ)

Elektrownia z Westerplatte stanie się muzeum

Podpisano umowę na modernizację budynku byłej elektrowni na Westerplatte wraz z zagospodarowaniem okolicznego terenu. We wnętrzach odnowionego obiektu prezentowane będą wcześniej nieudostępniane zabytki związane z Wojskową Składnicą Tranzytową.
Karol
Uliczny
6.09.2022 / 15:31

Przedmiotem umowy pomiędzy MIIWŚ a konsorcjum firm Kamaro oraz Sobin jest przebudowa byłej elektrowni na Westerplatte na cele muzealne. Prace będą miały na celu przede wszystkim poprawę stanu technicznego i estetycznego budynku oraz jego bezpośredniego otoczenia. W ramach umowy powstanie tymczasowa infrastruktura przeznaczona na pomieszczenia biurowo-administracyjne. Inwestycja zakłada też zmianę zagospodarowania terenu wokół obiektu – zostaną zmieniona nawierzchnia oraz zbudowana niezbędna infrastruktura techniczna, m.in. oświetlenie, monitoring.

Elektrownia na Westerplatte. Prezentacja odkryć archeologicznych

W imieniu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, głównego inwestora budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 we wtorek, 6 września umowę podpisał dr hab. Grzegorz Berendt.

podpisanie umowy na roboty budowlane w elekrowni na Westerplatte

(fot. MIIWŚ)

– Popisanie umowy na prace budowalne w dawnej elektrowni to kolejny krok przybliżający do realizacji niezwykle ważnego zadania, jakim jest budowa Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – mówił dyrektor MIIWŚ. – Jest to wydarzenie szczególne, ponieważ to właśnie w tym budynku po raz pierwszy w sposób kompleksowy, na wystawie, zostanie opowiedziana historia miejsca, gdzie rozpoczął się najkrwawszy, jak dotąd, konflikt zbrojny w dziejach ludzkości. Będzie to także miejsce wyjątkowe, ponieważ to właśnie we wnętrzach dawnej elektrowni prezentowane będą wcześniej nieudostępniane zabytki związane z Wojskową Składnicą Tranzytową, odnalezione podczas prac archeologicznych, sukcesywnie prowadzonych na półwyspie.

Ze strony wykonawcy dokument podpisał Radosław Tomczykowski, prezes zarządu Sobin. Termin zakończenia prac przewidziano na październik 2023 r.

PRZECZYTAJ TEŻ: Urodzinowa feta przy Wartowni nr 1 na Westerplatte

Budynek elektrowni wzniesiono na Westerplatte w 1926 r. Mieścił wówczas generatory spalinowe, które miały być wykorzystywane na wypadek przerw w dostawach energii z Gdańska. W trakcie walk nie był wykorzystywany, ponieważ, przewidując ostrzał nieprzyjaciela, zainstalowano osobny generator w budynku nowych koszar. Obecnie jest jedynym obiektem należącym do składnicy, który zachował się w stanie niemal niezmiennym od 1939 r.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze