(Fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Gdańska Szkoła Podstawowa nr 58 obchodzi 60. urodziny

Nowy sztandar i tablica upamiętniająca patrona - Szkoła Podstawowa nr 58 im. Kazimierza Sołtysika w Gdańsku świętuje jubileusz 60-lecia.
Małgorzata
Gradkowska
9.04.2022 / 10:48

Pierwsi uczniowie rozpoczęli lekcje w gdańskiej Szkole Podstawowej nr 58 w 1961 roku, ale obchody 60-lecia jej funkcjonowania przełożono z powodu ubiegłorocznych obostrzeń pandemicznych. Ale choć z poślizgiem, to z dumą szkoła obchodzi swoje 60 urodziny.

– Jubileusz 60-lecia to podsumowanie, ale i przestrzeń do refleksji, zastanowienia się nad tym, co nam dała przeszłość - mówi Małgorzata Perzyna, dyrektorka szkoły.

Pierwsze lekcje w Szkole Podstawowej nr 58 w Gdańsku odbyły się 9 stycznia 1961 roku. Pięć lat później, w marcu 1965 roku placówka otrzymała patrona - Kazimierza Sołtysika, nauczyciela, żołnierza Wojska Polskiego, a w latach 1933 - 1939 dyrektora Szkoły Średniej Macierzy Szkolnej w Gdańsku. 11 listopada 1939 roku został zamordowany w lasach piaśnickich.

Marian Pelczar, historyk, organizator i dyrektor Biblioteki Gdańskiej PAN,  wspomina go w następujący sposób: „ Nie był Kazimierz Sołtysik synem pomorskiej ziemi, ale wezwany, jak wielu innych do pracy w polskim szkolnictwie gdańskim, jemu poświęcił wieloletni trud, swe pedagogiczne zdolności, zapał i siły - i za tę pracę zginął”. Kazimierz Sołtysik został rozstrzelany w piaśnickich lasach, prawdopodobnie 11 listopada 1939 r. Dlatego dziś możemy określić go jako jednego z najbardziej zasłużonych bojowników o polskość Gdańska i o polską szkołę.

Podczas jubileuszu zaprezentowano nowy sztandar szkoły, odsłonięto także tablicę pamiątkową Kazimierza Sołtysika, przygotowaną przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej. W uroczystości wzięła udział delegacja IPN oraz władze Gdańska. Uczestnicy mogli też usłyszeć pierwsze wykonanie hymnu szkoły.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze