resekcja jelita grubego, robot da Vinci

Pierwsza na Pomorzu operacja jelita grubego z użyciem robota da Vinci

Zakupiony we wrześniu przez Szpitale Pomorskie robot da Vinci został użyty podczas dwóch resekcji jelita grubego, z powodu raka. Zabiegi przeprowadzone w Szpitalu Morskim w Gdyni są pierwszymi tego typu na Pomorzu.
Dorota
Abramowicz
4.01.2023 / 15:05

Nowoczesny sprzęt o wartości blisko 8,5 mln złotychrobot medyczny da Vinci – kupiony w ubiegłym roku przez Szpitale Pomorskie, wykorzystywany jest  przy leczeniu kolejnych chorób.

– Zaczęliśmy od operacji urologicznych, przez zabiegi z zakresu chirurgii onkologicznej, po operacje głowy i szyi – mówi Małgorzata Pisarewicz, rzeczniczka Szpitali Pomorskich. –  Tym razem, po raz pierwszy na Pomorzu, wykonano zabiegi resekcji, z powodu nowotworu, jelita grubego.

Robot da Vinci zoperował jelito grube. Pierwsza taka operacja na Pomorzu 

Pacjentów operował dr n. med. Maciej Ciesielski przy asyście lek. Michała Stańczaka, a nadzór sprawował doświadczony proktor dr. n med. Krzysztof Kaseja z SPSK nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Zabieg odbył się przy współpracy całego zespołu anestezjologiczno-pielęgniarskiego.

PRZECZYTAJ TEŻ: Operacje z użyciem robota ruszają w Gdyńskim Centrum Onkologii

Jak działa system da Vinci?

System da Vinci po raz pierwszy trafił do szpitali w 1999 roku. Dziś używany jest na całym świecie. Operacja w asyście robota niesie, przede wszystkim, ogromne korzyści dla chorych. Podczas zabiegu nie trzeba przecinać wszystkich powłok ciała, a narzędzia chirurgiczne wprowadzane są przez zaledwie ośmiomilimetrowe nacięcia. Oznacza to znaczne ograniczenie powikłań pooperacyjnych. Rany goją się szybciej, pacjent może wyjść ze szpitala nawet w drugiej dobie po operacji, szybciej dochodzi też do pełnej sprawności.

Da Vinci także w Gdańsku

Także we wrześniu ubiegłego roku umowę na zakup robota da Vinci podpisała gdańska spółka Copernicus. Wcześniej sprzęt był dzierżawiony i wykonywano nim zabiegi komercyjne. Od końca maja ubiegłego roku operacje urologiczne finansowane są przez NFZ.

– Niestety, pozostałe zabiegi, w tym chirurgii onkologicznej, z wykorzystaniem robota da Vinci nie są refundowane – informuje Małgorzata Pisarewicz.

PRZECZYTAJ TEŻ: NFZ zaczął płacić za operacje w szpitalu na Zaspie w asyście robota da Vinci

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze