Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

NFZ zaczął płacić za operacje w szpitalu na Zaspie w asyście robota da Vinci

Przez ostatnie 1,5 roku pacjenci z rakiem prostaty mogli jedynie odpłatnie korzystać z zabiegów prostatektomii radykalnej w asyście robota da Vinci w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku. W ostatni piątek, 27 maja w tej placówce medycznej wykonano pierwsze dwa refundowane zabiegi.
rak prostaty, operacja da Vinci
(fot. Copernicus Podmiot Leczniczy)

Przez ostatnie półtora roku z komercyjnych zabiegów raka prostaty z robotem da Vinci skorzystało prawie 60 pacjentów. Starania lekarzy i organizacji pacjentów przyniosły wreszcie skutek i na początku roku minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od kwietnia zabiegi te będą refundowane w całej Polsce.

– Do najczęściej wykonywanych zabiegów w asyście robota chirurgicznego da Vinci należy prostatektomia radykalna – wyjaśnia Katarzyna Brożek, rzeczniczka spółki Copernicus. – Zabiegi urologiczne w asyście robota chirurgicznego Da Vinci charakteryzują większa precyzja i mniejsza inwazyjność niż otwarte lub laparoskopowe operacje chirurgiczne, w których zachodzi konieczność dużej ingerencji w ludzki organizm.

(fot. Copernicus Podmiot Leczniczy)
(fot. Copernicus Podmiot Leczniczy)

Dr n. med. Arkadiusz Mikszewicz, kierownik Oddziału Urologii w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku wyjaśnia, że operacje przy wsparciu robota chirurgicznego da Vinci wiążą się z:

 • niższym ryzykiem powikłań, 
 • poprawą wyników czynnościowych związanych z utrzymaniem dobrego trzymania moczu i potencji,
 • krótszym okresem rekonwalescencji. 

Robot chirurgiczny da Vinci wspomaga pracę operatora i umożliwia wielokrotne optyczne powiększenie pola operacyjnego. Dzięki zestawowi zdalnie sterowanych manipulatorów i narzędzi chirurgicznych zapewnione są nieograniczony dostęp i nieosiągalna innymi technikami precyzja ruchów podczas operacji.

Dzięki wykorzystaniu robota chirurgicznego da Vinci w laparoskopowej radykalnej prostatektomii poprawia się również komfort życia pacjenta. Po trzech dobach od zabiegu jest on wypisywany do domu bez cewnika, co znacznie skraca okres gojenia i rekonwalescencji, a tym samym oznacza szybszy powrót do pełnej aktywności.

(fot. Copernicus Podmiot Leczniczy)

– Prostata to gruczoł, w którym produkowana jest wydzielina wchodząca w skład nasienia. Wraz z wiekiem, gdy w organizmie mężczyzny dochodzi do spadku stężenia hormonów, głównie testosteronu, gruczoł ten może się powiększać i prowadzić do ucisku cewki moczowej. Dzięki wykorzystaniu robota chirurgicznego da Vinci w Szpitalu św. Wojciecha oferujemy najnowocześniejszą diagnostykę i małoinwazyjne leczenie prostaty u mężczyzn w każdym wieku – mówi Dariusz Kostrzewa, prezes spółki Copernicus.

Rak gruczołu krokowego na pierwszym miejscu wśród nowotworów złośliwych u mężczyzn

Nowotwory złośliwe stanowią narastający problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny polskiego społeczeństwa. Każdego roku są wykrywane u 164 tys. Polaków (99,7 tys. zgonów). Struktura zachorowań na nowotwory złośliwe wśród mężczyzn kształtuje się  podobnie jak w krajach Europy Zachodniej:

 • rak gruczołu krokowego jest na pierwszym miejscu wśród nowotworów złośliwych (19,7 proc.),
 • rak płuca zajmuje drugą pozycję (16,7proc.).

Profilaktyka chorób prostaty

Każdy mężczyzna po 45. roku życia powinien zgłaszać się do urologa co najmniej raz w roku. Specjalista będzie mógł przeprowadzić badanie profilaktyczne w kierunku chorób nowotworowych oraz diagnostykę układu moczowo-płciowego. W przypadku niepokojących objawów, konieczna może być diagnostyka rozszerzona.

Oddział Urologiczny Szpitala św. Wojciecha specjalizuje się w leczeniu:

 • raka prostaty – prostatektomia radykalna metodą klasyczną i laparoskopową,
 • raka pęcherza moczowego – operacje przezcewkowe i radykalne wycięcie pęcherza z rekonstrukcją dróg moczowych, m. in. za pomocą zastępczych pęcherzy jelitowych,
 • raka nerki – operacje radykalne i oszczędzające miąższ nerki, wykonywane laparoskopowo i klasycznie,
 • wad wrodzonych nerek i moczowodów,

PRZECZYTAJ TEŻ: Nowy blok operacyjny w Kociewskim Centrum Zdrowia już otwarty

 • kamicy moczowej,
 • łagodnego przerostu prostaty,
 • zwężenia cewki moczowej,
 • wykonuje także:
  • operacje w obrębie moszny, prącia,
  • laparaskopowe operacje żylaków powrózka nasiennego,
  • biopsje gruczołu krokowego.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama