„Dawny Gdańsk w rycinach z kolekcji pastora Johanna Jacoba Haselaua”

Spotkanie z autorami książki 18 stycznia o godz. 17.

Opowiedzą o sekretach dawnego Gdańska, które można odkryć dzięki rycinom

Jakie sekrety miał dawny Gdańsk? Odpowiedź można znaleźć w książce „Dawny Gdańsk w rycinach z kolekcji pastora Johanna Jacoba Haselaua” Teresy Tylickiej i prof. Jacka Tylickiego. Spotkanie jej poświęcone odbędzie się w bibliotece na Mariackiej w Gdańsku w środę, 18 stycznia o godz. 17:00.
Redakcja
Zawsze Pomorze
18.01.2023 / 09:00

Pastor Johann Jacob Haselau przyszedł na świat w Gdańsku w 1736 roku. Przez całe życie kolekcjonował ryciny związane z topografią miasta, w którym się narodził i spędził młodość. Są to przede wszystkim plany, panoramy i weduty. Zebrał pokaźną kolekcję rycin Matthäusa Deischa, stworzonych według rysunków Friedricha Antona Augusta Lohrmanna, który od XVIII wieku stanowi obiekt zainteresowania badaczy i historyków sztuki.

Największymi znawcami tego fragmentu zbiorów Haselaua – pomieszczonych przez niego samego w czterotomowym atlasie topograficznym z lat 1761-1765, obecnie przechowywanym w Archiwum Państwowym w Toruniu – są Teresa Tylicka i prof. Jacek Tylicki. Autorzy opowiedzą o sekretach dawnego Gdańska, które można odkryć dzięki rycinom i akwafortom z atlasu, a także naniesionym na nich własnoręcznym komentarzom Haselaua.

PRZECZYTAJ TEŻ: Biedni rycerze i grasica, czyli smaki dawnego Gdańska

Zarówno dzień, jak i godzina są nieco odmienne od terminów czwartkowych, standardowych w Filii Gdańskiej. Spotkanie poświęcone książce „Dawny Gdańsk w rycinach z kolekcji pastora Johanna Jacoba Haselaua” odbędzie się w środę, 18 stycznia o godzinie 17.00 w Filii Gdańskiej WiMBP (ul. Mariacka 42). Poprowadzi je dr Franciszek Skibiński.

Publikację wydało Muzeum Narodowe w Gdańsku.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze