Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Joga i warsztaty z szoku kulturowego dla zagranicznych studentów PG

Pomoc psychologiczna, warsztaty z szoku kulturowego, warsztaty z mediacji rówieśniczych czy joga – m.in. te formy wsparcia studentów zagranicznych przewidziano w systemie, który będzie realizowany na Politechnice Gdańskiej od czerwca.
wsparcie pomoc
(fot. pixabay)

Politechnika Gdańska pozyskała 120 tys. złotych na realizację projektu z programu NAWA „Welcome to Poland”, którego celem jest wzmacnianie zdolności instytucjonalnych uczelni w obszarze obsługi zagranicznych studentów i pracowników.
Z
aplanowano zajęcia zarówno dla studentów, jak i pracowników uczelni. Będą to wsparcie psychologiczne dla studentów zagranicznych, warsztaty z mediacji rówieśniczych dla studentów, a z mediacji dla pracowników administracji, seminaria z radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, warsztaty z różnic kulturowych i szoku kulturowego dla studiujących, którzy przyjechali z zagranicy, a także pracowników akademickich, trening uważności (mindfulness) dla studentów zagranicznych oraz zajęcia jogi dla studentów i pracowników.
– Wniosek o dofinansowanie składaliśmy w listopadzie 2021 r., jeszcze przed agresją Rosji na Ukrainę - mówi Anna Modrzejewska, Kierownik Działu Międzynarodowej Współpracy Akademickiej. - Wówczas myśleliśmy głównie, choć nie tylko, o niwelowaniu skutków pandemii i zdalnej edukacji u studentów, także zagranicznych, których sytuacja była wyjątkowa trudna. Teraz, mając na uwadze dramatyczną sytuację w Ukrainie i jej wpływ na studentów PG pochodzenia ukraińskiego, rosyjskiego, białoruskiego, ale po prostu wszystkich, których szczególnie mocno dotknęły ostatnie wydarzenia, realizacja projektu wydaje się być jeszcze bardziej zasadna.

Pracownicy PG wezmą także udział w dwóch wizytach studyjnych – w Wielkiej Brytanii odwiedzą Oxford University oraz King’s College w Londynie, z kolei w Holandii spotkają się ze specjalistami Vrije Universiteit w Amsterdamie. Na każdej z tych uczelniach funkcjonują centra wsparcia emocjonalnego dla studentów i pracowników zatrudniające specjalistów, w tym psychologów, coachów oraz tzw. cultural sensitive psychoterapists.
– Liczymy, że jednym z efektów realizacji projektu będzie stworzenie sieci wsparcia działającej na wszystkich wydziałach, w której będą działać wcześniej przeszkoleni pracownicy i studenci – mówi Anna Modrzejewska.

Warto pamiętać, że Politechnika oferuje od kilku lat swoim studentom i doktorantom bezpłatne wsparcie psychologiczne w ramach w ramach usług Centrum Pomocy Psychologicznej. Aby umówić się na konsultację trzeba wysłać maila  z poczty studenckiej Politechniki Gdańskiej na adres: [email protected].  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka