Połączone siły stowarzyszenia Starogard 2030, osób zjednoczonych wokół „Kocborowa z dawnych lat”, „Królewskiego Miasta Preussisch Starogard” oraz niezależnych wolontariuszy już od lat angażują się w porządkowanie starogardzkich cmentarzy i pielęgnowanie pamięci o starogardzianach różnych wyznań i narodowości. Doświadczenie pokazuje, że dobry przykład działa i w akcję włączają się mieszkańcy nie tylko Starogardu Gdańskiego, ale i okolic.
- Dzięki dofinansowaniu projektu możliwy będzie zakup sprzętów takich jak grabie, sekatory, piły worki czy rękawice niezbędne do przeprowadzenia akcji porządkowej – wyjaśnia Magdalena Dalecka, rzeczniczka starogardzkiego magistratu. - W planach jest posprzątanie cmentarzy kocborowskiego, ewangelickiego przy ul. Owidzkiej oraz żydowskiego przy ul. Bohaterów Getta. Pomysłodawcy zakupią również regały na znicze, które ustawione zostaną na czterech starogardzkich cmentarzach.
CZYTAJ TEŻ: Roszady w składach rad powiatów starogardzkiego i tczewskiego
Jak podkreślają inicjatorzy akcji, dzięki temu zużyte szklane znicze, zamiast wyrzucać do kontenera na odpady, będzie można przekazać innym do ponownego wykorzystania. Tym sposobem znicze zyskują nowe życie i nadal mogą służyć innym.
- Montażowi regałów przyświeca przede wszystkim cel proekologiczny, ukierunkowany na ograniczanie ilości odpadów – dodaje Magdalena Dalecka. - Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest wielokrotne używanie jeszcze dobrych, nieuszkodzonych i kompletnych zniczy, co tym samym przyczyni się do zmniejszenia ich ilości w pojemnikach na odpady.
Warto przypomnieć, że zaledwie 13 kwietnia przeprowadzona została akcja "Porządkujemy Cmentarz Kocborowski", w którą tradycyjnie włączyło się liczne grono mieszkańców.
Pojawił się także apel, co prawda niezwiązany z cmentarzami, ale równie ważny. Jak co roku stowarzyszenie ma plany na majówkę. Od kilku lat, regularnie, w tym czasie, wspólnie porządkuje Starogardzką Motylówkę i okolice Bulwaru Diepholz.
- W tym roku poznaliśmy pana Józefa, który jest wielkim miłośnikiem zwierząt i pasjonatem fotografii i pokazał nam piękne, cenne przyrodniczo miejsce, któremu przydadzą się wiosenne porządki - mokradełko, będące prawdziwym płazim żłobko-przedszkolem. Dlatego na obchody Święta Pracy zapraszamy na teren dawnej żwirowni za osiedlem Nad Jarem, tam, gdzie kończy się ścieżka edukacyjna biegnąca wzdłuż Wierzycy. Koniecznie załóżcie kalosze, a jak macie możliwość - zorganizujcie sobie wodery - zachecają członkowie stowarzyszenia Starogard 2030.
Napisz komentarz
Komentarze