„Kocham moje miasto”. Zdjęcia gdańskich seniorów na wystawie zorganizowanej przez „Zawsze Pomorze”

W oliwskim Domu Zarazy w Gdańsku w piątek, 10 listopada otwarto wystawę zdjęć gdańskich seniorów, uczestników warsztatów dziennikarsko-fotograficznych organizowanych przez redakcję portalu i tygodnika „Zawsze Pomorze”.
Redakcja
Zawsze Pomorze
12.11.2023 / 20:40

„Kocham moje miasto”. Zdjęcia seniorów na wystawach zorganizowanych przez „Zawsze Pomorze” 

W obecnych czasach fotografowanie stało się czymś szalenie powszechnym. Media społecznościowe sprawiły, że coraz więcej osób zaczyna swoją przygodę z fotografią, a granica między amatorami a zawodowcami staje się płynna. Dobre zdjęcie, w pewnych warunkach, można wykonać nawet bez profesjonalnego i drogiego sprzętu fotograficznego. Jeśli ma się dobry pomysł, chęci i motywację do rozwoju swojej pasji, to nawet smartfonem można zrobić naprawdę dobrą fotografię. Udowodnili to seniorzy z Gdańska i Tczewa, którzy po raz trzeci uczestniczyli w warsztatach fotograficzno-dziennikarskich „Kocham moje miasto”, zorganizowanych przez redakcję portalu i tygodnika „Zawsze Pomorze”.

„Kocham moje miasto”. Niezwykła wystawa zdjęć w Domu Zarazy w Gdańsku

Finałem warsztatów są wystawy. Fotografie uczestników z Tczewa możemy oglądać na dużej ekspozycji w tczewskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej. W piątek, 10 listopada swoje prace zaprezentowali natomiast seniorzy z Gdańska.

PRZECZYTAJ TEŻ: Kocham moje miasto, czyli fotografowanie bez tajemnic

Wernisaż odbył się w kameralnej sali zabytkowego Domu Zarazy, miejsca z duszą i arcyciekawą historią, o której opowiedziała na wstępie – witając przybyłych – Monika Zytke, prezes Stowarzyszenia Stara Oliwa, które jest gospodarzem tego niezwykłego obiektu.

Ideą wszelkich działań Domu Zarazy jest integracja, tak w kwestii spotkań seniorów w działającym tu Domu Sąsiedzkim, jak i w przygotowywaniu w tym miejscu wydarzeń artystycznych, teatralnych, warsztatowych czy wystawienniczych. Wystawa tygodnika i portalu „Zawsze Pomorze” jest tego przykładem. Montaż ekspozycji to pomysł i wykonanie dwójki seniorów, od lat aktywnie działających w Domu Zarazy: Reginy Chodyko i Jerzego Szafirowicza – ludzi teatru, poetów, recytatorów, przede wszystkim społeczników z pasją.

PRZECZYTAJ TEŻ: Patrz oczyma, fotografuj sercem… Zapraszamy seniorów na warsztaty „Kocham moje miasto”

Na wernisaż przybyli, oczywiście, autorzy zdjęć, ich rodziny i zaproszeni goście. Każdą z zaprezentowanych prac przedstawił zebranym fotoreporter „Zawsze Pomorze” Olek Knitter, pracujący z seniorami podczas warsztatów. O pracy nad zdjęciami opowiedzieli też sami autorzy.

PRZECZYTAJ TEŻ: Nigdy nie jest za późno, by zrobić zdjęcie na wystawę

(wideo: Robert Rozmus | Zawsze Pomorze)

To, jakie zdjęcia zostaną wybrane przez redakcję na ekspozycję, było dla nich miłą niespodzianką. Możemy oglądać i ujęcia stricte fotoreporterskie, i malownicze krajobrazy, i opowieści o ludziach, wreszcie znane i nieznane, często zaskakujące odsłony Gdańska. W każdej sytuacji to spojrzenie na miasto bardzo osobiste i oryginalne.

Uczestnikom warsztatów zostały przekazane gratulacje od nieobecnego – z powodu choroby – redaktora naczelnego „Zawsze Pomorze” Mariusza Szmidki. Podkreślił, że wybrane na wystawę fotografie mają wartość artystyczną, ale też dokumentacyjną i poznawczą, ukazują również silną identyfikację autorów z miejscem zamieszkania. A sama wystawa, ma nadzieję, będzie inspiracją dla innych seniorów z Pomorza. Mariusz Szmidka zaprosił też do dalszej współpracy z redakcją „Zawsze Pomorze”, zachęcając, by uczestnicy warsztatów informowali nas o kolejnych projektach, następnych, może już indywidualnych, wystawach.

PRZECZYTAJ TEŻ: Kocham moje miasto. Seniorzy coraz bliżej dwóch wystaw

Wystawa w Domu Zarazy będzie czynna do końca listopada 2023 r. Można ją zwiedzać w dni powszednie w godzinach spotkań Domu Sąsiedzkiego (11:00-14:00). Będzie również dostępna podczas wszystkich wydarzeń, jakie w tym terminie odbędą w Domu Zarazy (szczegóły na facebookowym profilu Domu Zarazy).


Projekt „Kocham moje miasto” jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego

logo województwa pomorskiego

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze