Prezydent RP Andrzej Duda w Gdyni. Odbiór czołgów K2 i armatohaubic K9. Zdj. Karol Makurat

Kiedy w grudniu do Polski przypłynęły pierwsze czołgi oraz armatohaubice, nadano temu wysoką rangę. Do Gdyni przyjechał wtedy prezydent Andrzej Duda

Kolejna partia czołgów K2 dotarła do portu w Gdyni z Korei Południowej

Charakterystyczne sylwetki czołgów widoczne są na rozległych terenach Portu Gdynia, a ściślej Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego BCT. Nowe wozy bojowe to wyprodukowane w Korei Południowej czołgi K2 "Black Panther", zakupione przez Polskę. Pierwsza partia tych pojazdów dostarczona została w grudniu ubiegłego roku, wtedy do Gdyni przybyły też armatohaubice K9. Tym razem przywieziono siedem czołgów K2, zostaną teraz przetransportowane do 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej.
Piotr
Piesik
22.05.2023 / 14:42

Umowę o pozyskaniu przez Polskę czołgów K2 zatwierdzono 27 lipca ub. roku. Wozy bojowe dostarcza koncern Hyundai Rotem. Umowa przewiduje pozyskanie przez polskie siły zbrojne 1000 czołgów K2, częściowo wyprodukowanych w Korei Południowej, częściowo spolonizowanej wersji K2PL, ponadto wozów zabezpieczenia technicznego, wozów wsparcia inżynieryjnego, mostów towarzyszących. Porozumienie jest oczywiście znacznie szersze, mowa w nim także o zabezpieczeniu szkoleniowym, logistycznym, technicznym, amunicji itd. Szkolenie załóg prowadzone będzie na symulatorach, w Korei oraz w Polsce. Producent zapewnia także wsparcie serwisowe na terenie Polski od chwili przybycia pierwszych wozów.

Pierwsze czołgi K2 wyładowano w Gdyni 6 grudnia ub. roku. Trzy dni później dotarły już do 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. W latach 2022-2025 nasz kraj ma otrzymać 180 wozów, dostawy 820 kolejnych czołgów mają się rozpocząć w roku 2026, wtedy też ruszyć powinna ich produkcja w Polsce. Od tego samego roku 180 czołgów pierwszej transzy będzie przechodzić modernizację do standardu K2PL. 

Podane wyżej liczby są wysokie, zakup 1000 czołgów należy do największych transakcji w dziedzinie uzbrojenia w historii naszego kraju. Łącznie z właśnie dostarczonymi wozami, do Polski dotarły jak dotąd 22 pojazdy K2. 

 

 

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze