Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe i firmy Westinghouse Electric Company oraz Westinghouse Electric Poland, podpisały 22 lutego 2023 r. umowę rozpoczynającą wspólne działania prowadzące do przygotowania projektu pierwszej elektrowni jądrowej w PL

Kolejny krok do budowy elektrowni jądrowej w gminie Choczewo

Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały umowę z Westinghouse Electric Company, na mocy której oficjalnie rozpoczęto współpracę prowadzącą do przygotowania projektu pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Ma ona powstać w gminie Choczewo na Pomorzu.
Olek
Knitter
23.02.2023 / 11:49

Przynajmniej 100 tysięcy roboczogodzin ma poświęcić amerykańskie przedsiębiorstwo Westinghouse Electric Company, by jak najlepiej przygotować koncepcję projektu pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Chodzi m.in. o wstępną ocenę rozwiązań bezpieczeństwa, listę wymaganych do realizacji inwestycji czy też wyłonienie potencjalnych dostawców. Ważne będzie także wstępne oszacowanie wartości całego projektu. To główne założenia umowy, którą w środę, 22.02, w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej w Warszawie podpisali przedstawiciele spółki Polskie Elektrownie Jądrowe oraz amerykańskiej firmy Westinghouse Electric Company i Westinghouse Electric Poland.

- Umowa, którą podpisaliśmy to kolejny ważny kamień milowy naszej inwestycji. Dzięki niej wspólnie z naszym amerykańskim partnerem już dziś możemy rozpocząć pierwsze prace projektowe elektrowni, która powstanie na Pomorzu - podkreślił Tomasz Stępień, prezes Polskich Elektrowni Jądrowych.
 

Mateusz Berger, pełnomocnik rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej nie ma wątpliwości, że budowa elektrowni jądrowych to jedno z największych wyzwań, z którym Polska musiała się zmierzyć w ostatnich dekadach, gdyż zanim wbije się pierwszą łopatę, potrzeba wielu lat badań i przygotowań oraz dekady zanim popłynie prąd.

- Podpisana dziś umowa z amerykańską firmą Westinghouse, najdłużej działającym dostawcą technologii, którego „technologiczne DNA” nosi w sobie ogromna większość działających na świecie reaktorów jądrowych, pozwoli nam dopracować koncepcyjnie projekt pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce – wyjaśnia Mateusz Berger, pełnomocnik rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

- Dzisiejsza umowa to wielki krok przybliżający wdrożenie w Polsce najbardziej zaawansowanej technologii jądrowej, która zapewni bezpieczeństwo energetyczne oraz stabilne dostawy bezemisyjnej i przystępnej cenowo energii elektrycznej. Wszyscy ciężko pracujemy, aby sukcesywnie wypracowywać kolejne porozumienia, tak ważne dla Polski i Polaków - powiedział Patrick Fragman, prezes i dyrektor generalny Westinghouse.

Pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa zostanie wybudowana w amerykańskiej technologii AP1000 dostarczonej przez Westinghouse, a jej lokalizacja to „Lubiatowo-Kopalino” w gminie Choczewo, gdzie staną reaktory jądrowe o mocy do 3750 MWe.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze