Przynajmniej 100 tysięcy roboczogodzin ma poświęcić amerykańskie przedsiębiorstwo Westinghouse Electric Company, by jak najlepiej przygotować koncepcję projektu pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Chodzi m.in. o wstępną ocenę rozwiązań bezpieczeństwa, listę wymaganych do realizacji inwestycji czy też wyłonienie potencjalnych dostawców. Ważne będzie także wstępne oszacowanie wartości całego projektu. To główne założenia umowy, którą w środę, 22.02, w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej w Warszawie podpisali przedstawiciele spółki Polskie Elektrownie Jądrowe oraz amerykańskiej firmy Westinghouse Electric Company i Westinghouse Electric Poland.
- Umowa, którą podpisaliśmy to kolejny ważny kamień milowy naszej inwestycji. Dzięki niej wspólnie z naszym amerykańskim partnerem już dziś możemy rozpocząć pierwsze prace projektowe elektrowni, która powstanie na Pomorzu - podkreślił Tomasz Stępień, prezes Polskich Elektrowni Jądrowych.
Mateusz Berger, pełnomocnik rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej nie ma wątpliwości, że budowa elektrowni jądrowych to jedno z największych wyzwań, z którym Polska musiała się zmierzyć w ostatnich dekadach, gdyż zanim wbije się pierwszą łopatę, potrzeba wielu lat badań i przygotowań oraz dekady zanim popłynie prąd.
- Podpisana dziś umowa z amerykańską firmą Westinghouse, najdłużej działającym dostawcą technologii, którego „technologiczne DNA” nosi w sobie ogromna większość działających na świecie reaktorów jądrowych, pozwoli nam dopracować koncepcyjnie projekt pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce – wyjaśnia Mateusz Berger, pełnomocnik rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.
Współpraca w zakresie energii jądrowej jest istotną częścią 🇺🇸🇵🇱 stosunków strategicznych. Podpisanie umowy przez @WECNuclearPL i @PEJ_PL na prace przedprojektowe elektrowni jądrowej to ważny kamień milowy i obietnica czystej, bezpiecznej i pewnej energii jądrowej. pic.twitter.com/WkJrQNk6Qp
— Ambasador Mark Brzezinski (@USAmbPoland) February 22, 2023
- Dzisiejsza umowa to wielki krok przybliżający wdrożenie w Polsce najbardziej zaawansowanej technologii jądrowej, która zapewni bezpieczeństwo energetyczne oraz stabilne dostawy bezemisyjnej i przystępnej cenowo energii elektrycznej. Wszyscy ciężko pracujemy, aby sukcesywnie wypracowywać kolejne porozumienia, tak ważne dla Polski i Polaków - powiedział Patrick Fragman, prezes i dyrektor generalny Westinghouse.
Pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa zostanie wybudowana w amerykańskiej technologii AP1000 dostarczonej przez Westinghouse, a jej lokalizacja to „Lubiatowo-Kopalino” w gminie Choczewo, gdzie staną reaktory jądrowe o mocy do 3750 MWe.
Wesprzyj nas,
aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY
Komentarze