remont drogi 501 na Mierzei Wiślanej

Odcinek drogi wojewódzkiej 501 w pobliżu Skowronek, gdzie ruch kierowany jest wahadłowo

Korki na Mierzei Wiślanej prędko się nie skończą. Trwa remont głównej drogi

Mimo zakończenia intensywnego sezonu turystycznego, ruch samochodowy na Mierzei Wiślanej odbywa się nadal z poważnymi utrudnieniami. Przyczyną jest trwający gruntowny remont głównej – i właściwie jedynej – drogi wojewódzkiej 501, prowadzącej wzdłuż mierzei. Na kilku odcinkach ruch samochodowy odbywa się wahadłowo.
Piotr
Piesik
19.09.2023 / 12:48

Trwa remont głównej drogi na Mierzei Wiślanej. Są utrudnienia

Modernizacja drogi wojewódzkiej 501 prowadzona jest od ronda w Stegnie, gdzie zbiega się ruch w kierunku plaży, w stronę Jantara i w kierunku Sztutowa – do rogatek Krynicy Morskiej. Nawierzchnia tej trasy znajdowała się już w fatalnym stanie technicznym, nie pomagały bieżące naprawy. Dodatkowe zniszczenia powstały wskutek pracy ciężkiego sprzętu podczas budowy kanału żeglugowego Nowy Świat.

Dobrze więc, że zapadła decyzja o przebudowie drogi: usuwana jest stara, zniszczona nawierzchnia, aż do głębokiej podbudowy. W to miejsce powstaje całkowicie nowa jezdnia z odwodnieniem, w granicach miejscowości także z chodnikami, trasami rowerowymi, oświetleniem i kanalizacją deszczową. Takiej modernizacji ta szosa po roku 1945 nie przechodziła nigdy.

PRZECZYTAJ TEŻ: Kanałem Nowy Świat przez Mierzeję Wiślaną w sierpniu przepłynęły 342 statki

Układ komunikacyjny Mierzei Wiślanej nie pozwala, niestety, na wyłączenie drogi 501 z użytku i poprowadzenie ruchu objazdami. Remont odbywa się więc przy trwającym cały czas użytkowaniu szosy, i nieuniknione są w tej sytuacji utrudnienia. Latem bardzo narzekali na nie przybywający z wielu stron turyści. Niestety, inaczej nie da się tego wykonać. Obecnie drogowcy mają już nieco ułatwione zadanie, bowiem ruch pojazdów jest znacznie mniejszy.

remont drogi na Mierzei Wiślanej

Prace drogowe na odcinku między Stegną a Sztutowem

Remont drogi 501 na Mierzei Wiślanej. Kiedy koniec prac?

Odcinki, na których wahadłowo prowadzony jest ruch pojazdów, znajdują się:

  • od ronda w Stegnie do zjazdu do PSZOK,
  • od Sztutowa do Kątów Rybackich,
  • w okolicach Skowronek,
  • także za kanałem żeglugowym Nowy Świat w kierunku Krynicy Morskiej.

Objazdów nie ma, trzeba „odstać swoje”. Na niektórych odcinkach w dzień ruch kierowany jest przez upoważnione do tego osoby, na innych reguluje go automatyczna sygnalizacja świetlna.

PRZECZYTAJ TEŻ: Uwaga na utrudnienia i korki na Mierzeję

Wyjeżdżając na Mierzeję Wiślaną, trzeba planować więcej czasu na pokonanie konkretnego dystansu. Prace na DW 501 mają się zakończyć w drugiej połowie przyszłego roku.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze