ekologiczne mieszkalnictwo, Gdańsk

Trzy projekty, o których mowa w artykule, zaprezentowano na konferencji prasowej z udziałem miejskich radnych. Na zdjęciu od lewej: Krystian Kłos i Michał Hajduk (radni klubu Koalicji Obywatelskiej), Piotr Kryszewski – zastępca prezydenta Gdańska do spraw usług komunalnych, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Wojciech Błaszkowski (radny klubu Wszystko dla Gdańska), Przemysław Guzow – dyrektor Gdańskich Nieruchomości oraz Andrzej Stelmasiewicz i Bogdan Oleszek (radni Wszystko dla Gdańska) | (fot. Dominik Paszliński)

Miasto inwestuje w ekologiczne mieszkalnictwo

Gdańskowi udało się pozyskać dofinansowanie trzech projektów na ekoinwestycje w zasobie komunalnym. Tylko w ramach jednego z nich, opracowana zostanie dokumentacja na poprawę efektywności energetycznej aż 250 budynków wielorodzinnych.
Patrycja
Cybulska
4.08.2022 / 01:04

Ten projekt to Gdańsk EKO Synergy, którego całkowity koszt wyniesie ponad 13 mln zł, a z których 90 % (11 milionów złotych) finansowane będzie ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjne-go. Proces przygotowania inwestycji związanych z poprawą efektywność energetycznej niemal 1/3 miejskich wielorodzinnych budynków mieszkalnych w Gdańsku rozpocznie się jeszcze w tym roku.

– Dbamy o to, żeby być solidarnym z przyszłymi pokoleniami, żeby nasze dzieci czy wnuki mogły żyć w Gdańsku, w którym będzie czyste powietrze i będzie zielono – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – W ramach trzech projektów, które mają temu służyć, otrzymamy pieniądze na dokumentację i na wykonanie koniecznych prac dotyczących przede wszystkim ekologicznych źródeł ciepła, energooszczędności i energochłonności.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne

W ramach drugiego projektu remontowanych jest obecnie 71 budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej administrowanych przez Gdańskie Nieruchomości, z czego 45 w ramach rewitalizacji oraz 26 z funduszu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.       

Budynki rewitalizowane na Biskupiej Górce i 26 nieruchomości w ramach ZIT przejdą dodatkowo kompleksową termomodernizację znacząco obniżającą koszty eksploatacji.

Termomodernizacja domów jednorodzinnych

StopSmog to trzeci projekt, do którego z sukcesem aplikował Gdańsk. Wniosek został pozytywnie zaopi niowany i istnieje realna szansa na wsparcie działań niskoemisyjnych i mieszkańców domów jednorodzinnych, których nie stać na samodzielną zmianę sposobu ogrzewania.

Wniosek obejmuje 45 budynków miejskich, a na realizację zadań związanych z termomodernizacją przekazanych zostanie ponad 2,6 mln zł. Jest to dofinansowanie w wysokości 69 % kosztów, a całość przedsięwzięcia wyniesie ponad 3,7 mln zł.

KAWKA i likwidacja pieców węglowych

Warto przypomnieć, że ważnym krokiem ku poprawie jakości powietrza w Gdańsku było podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej 51 budynków gminnych. Dzięki realizacji programu KAWKA, na przełomie 2018 i 2019 roku zlikwidowane zostały 333 piece, a ponad 400 lokali zyskało ekologiczne ogrzewanie.

– Pamiętajmy również, że bieżące remonty w lokalach i w budynkach gminnych czy też wspólnotowych, to również, tam, gdzie to możliwe, likwidacja pieców węglowych i zmiana na bardziej ekologiczne ogrzewa-nie. W ostatnich pięciu latach właśnie z takiego trybu skorzystało ponad 650 gdańskich rodzin – podkreśla Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze